تکواندو گرنداسلم| برخورداری نقره گرفت/ پایان کار نمایندگان ایران با ۴ مدال

به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، رقابت‌های گرنداسلم در سال ۲۰۲۳ به مدت دو روز به میزبانی چین در شهر ووشی برگزار شد که در نهایت تیم کشورمان با طلای آرین سلیمی، دو مدال نقره مهران برخورداری و دانیال بزرگی و یک برنز رضا کلهر به کار خود در این مسابقات پایان داد.

امروز (دوشنبه – ۱۴ فروردین ماه) و در روز پایانی، رقابت‌های اوزان ۵۷- و ۶۷+ کیلوگرم بانوان و ۵۸- و ۸۰- کیلوگرم آقایان برگزار شد که تیم کشورمان توسط مهران برخورداری موفق به کسب مدال نقره در وزن ۸۰- کیلوگرم شد. وی در مبارزه پایانی برابر «جایسانوف» از ازبکستان در دیداری نزدیک و در دو راند نتیجه را واگذار کرد و روی سکوی دوم ایستاد.

برخورداری برای صعود به دیدار نهایی، بعد از یک دور استراحت، «فیراس کاتوسی» از تونس نفر پنجم رنکینگ المپیک را در دو راند (۶ بر یک و ۴ بر ۲) شکست داد و در مرحله نیمه نهایی نیز مقابل «گئون وو» از کره جنوبی، نایب قهرمان آسیا و دارنده مدال طلای گرندپری منچستر در دو راند با نتایج ۱۲ بر صفر و ۱۰ بر ۹ صاحب برتری شد.

در رقابت‌های وزن ۵۷- کیلوگرم، تیم ملی تکواندو بانوان دو نماینده داشت. تینا مدانلو مقابل «آدام کیل» از لهستان در دو راند با نتایج ۱۳ بر ۷ و ۱۴ بر ۵ به پیروزی رسید و به نیمه نهایی صعود کرد. وی در این مرحله مقابل «زونگشی لو» نفر اول رنکینگ جهان و دارنده مدال طلای جهان در سال ۲۰۲۲ راند اول را ۳ بر ۲ واگذار و در راند دوم پنج اخطاره شد. با این باخت نماینده ایران در دیدار رده‌بندی مقابل «یو جین کیم» از کره جنوبی قرار گرفت و مقابل او نیز شکست خورد و از دستیابی به مدال بازماند.

در همین وزن ناهید کیانی ابتدا استراحت داشت و سپس مقابل «کیم» از کره جنوبی قرار گرفت و نهایتاً ۲ بر یک بازی را واگذار و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

همچنین در مسابقات امروز، امیرمحمد بخشی در وزن ۸۰- کیلوگرم پس از یک دور استراحت، در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف «وو هئوک پارک» از کشور کره جنوبی رفت. او در یک دیدار تماشایی برابر قهرمان جهان در مکزیک راند اول را ۸ بر ۳ به سود خود تمام کرد، اما دو راند بعدی را با نتایج ۲ بر یک و ۶ بر ۲ به حریف واگذار کرد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

میرهاشم حسینی نیز در همین وزن دور نخست به مصاف «شوخرات سالائف» از ازبکستان رفت و با نتایج ۴ بر ۲ در راند اول و ۴ بر ۳ در راند سوم به برتری رسید، راند دوم نیز با نتیجه ۸ بر ۶ به سود حریف به پایان رسید. او در مرحله یک چهارم نهایی مقابل «گئون وو» از کره جنوبی به میدان رفت و ۲ بر یک بازی را واگذار کرد و حذف شد.

در وزن ۵۸- کیلوگرم، مهدی حاجی موسایی تنها نماینده ایران بود که در دور اول برابر «محمد خلیل جندوبی» نفر دوم رنکینگ المپیکی، دارنده مدال نقره المپیک توکیو و برنز ۲۰۲۲ جهان از تونس با وجود ارائه عملکرد بسیار خوب، بازنده از جدول خارج شد. او در راند اول ۵ بر ۳ شکست خورد، اما در راند دوم ۶ – ۶ به برتری رسید و در راند سوم نیز ۹ بر ۷ بازی را واگذار کرد.

بیژن مقانلو به‌عنوان سرمربی، فیض‌الله نفجم، مسعود حجی زواره و نعیما خواجوی به‌عنوان اعضای کادر فنی تیم ملی مردان، مینو مداح سرمربی تیم ملی بانوان و شاهین اسماعیلی (فیزیوتراپ) تکواندوکاران کشورمان را همراهی می‌کنند. هادی ساعی رئیس فدراسیون تکواندو نیز به‌عنوان سرپرست تیم ملی در این رقابت‌ها حضور داشت.

رقابت‌های گرنداسلم از سری مسابقات کسب سهمیه المپیک محسوب می‌شود و در سال ۲۰۲۳ در دو مرحله برگزار خواهد شد که تنها نفرات اول هر وزن در مجموع دو مرحله جواز حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس را دریافت خواهند کرد. در پایان مسابقات علاوه بر امتیازات در رنکینگ، به نفرات اول ۱۸۰۰۰ دلار (۱۰۰۰ امتیاز)، نفرات دوم ۷۰۰۰ دلار (۶۰۰ امتیاز) و نفرات سوم ۴۰۰۰ دلار (۳۶۰ امتیاز) جوایز نقدی اهدا می‌شود.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *