وزیر بهداشت و درخواست عدم سفر به مازندران به جای شمال!

وزیر بهداشت

همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی نگرانی های مسئولان برای سفر مردم به مناطق مختلف شنیده می شود. در این میان دو استان گیلان و مازندران به مانند همیشه بیشتر از بقیه استان ها در معرض خطر ورود مسافران هستند. هر دو استان بعد از دوره کوتاه ثبات و بهبود از خرداد ماه سال جاری در وضعیت قرمز هستند. با این حال به نظر می رسد برای مسئولان وزارت بهداشت عدم سفر به استان مازندران از اهمیت بیشتری برخوردار هست. طوری که سعید نمکی وزیر بهداشت در مصاحبه ای درخواست کرد که مردم از سفر به «مازندران و مشهد» بپرهیزند و نامی از گیلان به میان نیاورد. همچنین ایرج حریرچی قائم مقام وزارت بهداشت هم دیگر مسئول این وزارتخانه بود که خواستار عدم سفر مسافران به استان مازندران شد. این در حالی است که امروز سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد ۶ شهرستان استان گیلان در وضعیت قرمز و ۴ شهرستان در وضعیت سفید هستند .
مشخص نیست وقتی هر دو استان در وضعیت قرمز هستند درخواست عدم سفر به استان مازندران به چه دلیلی نشات می گیرد؟ شاید در داخل استان گیلان دست هایی در کار است که قصد دارد مردم به این استان سفر کنند. همان طور که در تعطیلات عید غدیر معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان اعلام کرد نمی توانیم جلوی حضور مسافران را بگیریم و خودشان مراعات کنند. هرچند انتقادات رسانه ای موجب شد که ایشان این بار از مسافران درخواست کنند که از سفر به گیلان بپرهیزند.

با این حال وقتی وزیر بهداشت مملکت در بین دو استان شمالی مسافرخیز تنها به عدم سفر به استان مازندران اشاره می کند اینگونه می توان برداشت کرد که منظور ایشان این است که سفر به گیلان امکان پذیرتر از مازندران است. با این وصف چه کسی مسئول خطرات تشدید پیک کرونا در گیلان خواهد بود؟

باید توجه داشته باشیم که رئیس جمهور حسن روحانی مدتی پیش منشا ورود کرونا به استان گیلان را دانشجویی(ورود یک دانشجوی ووهان چین به استان) و ورزشی(برگزاری مسابقات بین المللی وزنه برداری با حضور مدرسان چینی) خواند. یعنی دو عامل انسانی که می شد جلوی آن را گرفت و در مورد آن اطلاع رسانی نیز شده بود عامل شیوع گسترده کرونا در اسفند و فروردین گذشته بود. سفرهای زمان خرداد ماه را نیز می توان عامل سوم پیک جدید کرونا در گیلان دانست. همه این عوامل انسانی که می شد جلوی آن را گرفت به لطف عدم جدیت در برخورد با آن موجبات تشدید کرونا در استان گیلان و جان باختن تعداد قابل توجهی از مردم استان گیلان شده است و حال قرار است این چرخه با ورود مسافران تکمیل گردد و کسی نیز اهمیت چندانی ندهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *