قابل توجه کشاورزان / کرم های مشاهده شده ریشه خوار نیستند ، مفیدند

فهرست مطالب

به گزارش سایت خبری لیالستان ، دکتر بهشید برخوردار ، مدیریت کلینیک گیاه پزشکی گیاه بان گفت : کرم های مشاهده شده در شالیزار روستاهای لاهیجان که در بین کشاورزان به کرم ساقه خوار معروف شده ، در واقع کرم حلقوی می باشد که در خاک هایی که دارای آلاینده ها و مواد آلی زیادی باشند با جمعیت بالا یافت می شود ، این کرم ها مفید می باشند.

قابل توجه کشاورزان / کرم های مشاهده شده ریشه خوار نیستند ، مفیدند

وی افزود : از این گونه به عنوان شاخصی برای آلودگی آب و خاک استفاده میشود به نحوی که وجود جمعیت بالای این کرم ها در یک منطقه نشان دهندی آلودگی آن منطقه به آلاینده ها یا مواد آلی است که این کرم ها با تجزیه این مواد به جذب معناصر مفید خاک توسط برنج کمک می کنند.


این کرم ها به هیچ عنوان ریشه خوار نبوده (رایج به ریشه خوار در بین کشاورزان) و خسارتی ندارند.


ولی در بعضی مناطق حضور این کرم با جمعیت بالا به علت زیر و رو کردن شدید خاک در خزانه و زمین اصلی ، موجب ایجاد عدم اسقرار و غوطه ور شدن گیاهچه های (نشاء) بسیار جوان برنج که به تازگی به زمین اصلی منتقل شده می شود و در روز های ابتدایی انتقال نشا از خزانه به زمین اصلی مشکلاتی را برای شالیکاران ایجاد می کند.
راهکار های زیر توسط موسسه تحقیقات برنج کشور (آقای دکتر جلالیان) را به شرح زیر پیشنهاد شده است.

۱- با توجه به اینکه فعالیت این کرم وابستگی شدیدی با میزان آب بالا دارد ، بنابر این با کاهش و مدیریت سطح آب در خزانه و زمین اصلی تا حد امکان می توان از جمعیت آنها کاست.
۲- در مناطق و زمین هایی که جمعیت بالایی از این کرم مواجه هستند از نشاء های بزرگ تر برای انتفال به زمین اصلی استفاده شود.
۳-به دلیل اثرات مثبت متعددی که این کرم ها در خاک شالیزار ها دارند از به کار بردن هر گونه سم شیمیایی علیه آن ها خود داری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *