صادرات تولید مصنوعی وطنی با نقش‌آفرینی نخبگان

آرش مکرمی مدیر یک واحد تولیدی انواع گل‌های شاخه‌ای و بوته‌ای مصنوعی در رشت که از سال ۹۷ وارد عرصه تولید شده است در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا در بندرانزلی اظهار کرد: ۱۵ سال در کار واردات گل مصنوعی از کشور چین بودیم؛ اما به دلیل مشکلات اقتصادی و نوسانات نرخ ارز، وارد عرصه تولید شدیم.

این تولید‌کننده با بیان اینکه نخستین تولید‌کننده انواع گل‌های شاخه‌ای و بوته‌ای مصنوعی هستیم در پاسخ به این سؤال که واحد تولیدی‌تان کدام بخش از نیاز کشور و منطقه را برطرف کرده و آیا با محصول خود در بخشی از تولید داخل خودکفا شده و صادرات هم دارید، عنوان کرد: تولیدی ما در شهر‌های بزرگ از جمله تهران، مشهد، تبریز، کرمانشاه و… نمایندگی فعال دارد و محصولات به سراسر کشور ارسال می‌شود. به دلیل تحریم‌ها و ممنوعیت واردات، رونقی به بازار گل داده‌ایم و بسیاری از فروشگاه‌ها از محصولات استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه در تولید محصول‌ خودکفا شده و ظرفیت صادرات را هم داریم، نقش نخبگان را در راه‌اندازی واحد تولیدی خود بسیار تأثیرگذار دانست و افزود: برای پیشبرد امور در مجموعه خود از حضور نخبگان بهره می‌بریم؛ اما اکنون نوسانات قیمت مواد اولیه و افزایش هزینه‌ها از مهم‌ترین مشکلات پیش روی فعالیت تولیدی است.

**بهره‌مندی از توان مهندسی ایرانی در فرآیند خط تولید گل‌های شاخه‌ای و بوته‌ای مصنوعی 

این تولید‌کننده گل‌های شاخه‌ای و بوته‌ای مصنوعی درباره اینکه انتظار صاحبان صنایع و تولیدکنندگان از دولتمردان و مسئولان مربوط در بخش تولید و صنعت چیست؟ چنیبن پاسخ داد: دولت می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها از تولیدکنندگان حمایت کند؛ اما این پشتیبانی‌ها باید بیشتر تقویت شود.

مکرمی درباره بهره‌مندی از توان مهندسی ایرانی در فرآیند خط تولید واحد تولیدی متبوع خود گفت: در تمام بخش‌های تولیدی خود از توان نیرو‌های داخلی استفاده می‌کنیم. حدود ۶۰ نفر نیروی ثابت بیمه‌شده در کارخانه حضور داشته و به صورت مستقیم و غیرمستقیم نیز حدود یک هزار نفر نیروی کار در منزل و کارگاه‌های خانگی و کار در زندان داریم.

صادرات تولید مصنوعی وطنی با نقش‌آفرینی نخبگان

مدیر واحد تولیدی گل‌های شاخه‌ای و بوته‌ای مصنوعی در پاسخ به این سؤال که محصولات تولیدی شما قابل رقابت با محصولات خارجی هستند یا خیر؟ مطرح کرد: محصولات ما از لحاظ کیفیت، کمتر از محصولات مشابه خارجی نبوده و حتی از نظر قیمت، به‌صرفه‌تر از نمونه‌های مشابه خارجی هستند.

مکرمی درباره وطنی یا وارداتی بودن مواد اولیه ساخت محصولات گل‌های شاخه‌ای و بوته‌ای مصنوعی به آنا گفت: برای تولید محصولات از مواد اولیه داخلی استفاده می‌کنیم و در بخش تجارت الکترونیکی نیز فعال هستیم.

این تولیدکننده بر ضرورت نقش پر‌رنگ بخش خصوصی در پیشرفت بنگاه‌های تولیدی تأکید کرد و در پاسخ به سؤال دیگر که آیا درست است دولت بنگاه‌های تولیدی را به کارآفرینان در راستای اشتغال‌زایی واگذار کند؟ بیان کرد: اگر واگذاری بنگاه‌های تولیدی به کارآفرینانِ موفق و با‌تجربه صورت گیرد، بی‌شک نتایج خوبی به دنبال خواهد شد.

گفتگو از حمیدرضا ساسانیان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *