صادرات چسب نان به روس ها از گیلان

احسان براتی مدیر‌عامل یک شرکت صنعتی در منطقه آزاد انزلی فعال در تولید پانسمان‌های طبی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا با بیان اینکه این شرکت سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: اکنون محصولات تولیدی شرکت شامل چسب نان وون، چسب حصیری و چسب زینک‌اکساید است و پروژه‌های آینده تولید انواع چسب زخم، پد پانسمان، پد چشمی و چسب آنژیوکت را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه شرکت به‌عنوان تنها کارخانه تولید‌کننده پانسمان‌های طبی در استان گیلان، محصول چسب نان وون را به صورت کاملاً مستقل تولید می‌کند، خاطرنشان کرد: به‌عنوان تنها تولید‌کننده محصولات پزشکی در منطقه آزاد انزلی، موفق به برطرف کردن نیاز‌های استان گیلان و سایر استان‌ها در زمینه چسب‌های طبی شده‌ایم.

این مخترع و تولیدکننده، صادرات محصولات تولیدی ازجمله چسب نان وون به کشور روسیه را از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت متبوع خود عنوان کرد و درباره نقش نخبگان در راه‌اندازی شرکت و اینکه تا چه اندازه از علم و اندیشه آنان برای پیشبرد امور بهره گرفته شده است، تبیین کرد: موضوع بسیار مهمی که شرکت را پابرجا نگه می‌دارد، بحث R&d یا تحقیق و توسعه است.

صادرات چسب نان به روس ها از گیلان

براتی، تولید‌گرایی به جای بازار و مشتری‌گرایی، مناسب و به‌روز نبودن ساختار سازمانی و شرح مشاغل و مهارت‌ها برای هماهنگی و انسجام واحد‌های مختلف شرکت، بالابودن هزینه ورودی کارخانه در مقایسه با خروجی آن و ضعف تخصصی و مهارت به‌ویژه در حوزه مدیریت دانش و تحقیق و توسعه را از مهم‌ترین مشکلات پیش روی تولید و صنعت ازجمله واحد تولیدی خود برشمرد.

**چسب‌های روکش‌شده قابلیت رقابت با نمونه‌های خارجی را دارند

این تولید‌کننده، برنامه‌ریزی ماهانه تولید، ارائه صریح شرح مشاغل به منابع انسانی و نظارت مداوم بر نیرو‌های تمامی واحد‌های اجرایی، تغییر تأمین‌کننده‌های مجموعه، داشتن پارامتر‌های مشخص به‌دلیل سنجش و ثبت مشکلات را به‌عنوان راه‌حل‌های پیشنهادی خود به منظور رفع مشکلات یاد‌ شده دانست.

وی در بخش دیگری از گفت‌وگو با خبرنگار آنا یادآور شد: مهم‌ترین انتظارات و خواسته‌ صاحبان صنایع و تولید‌کنندگان از دولتمردان و مسئولان مربوط در بخش صنعت و تولید، تخصیص قوانین مشمول و کمک به تسریع روند دریافت مجوز واحد‌های تولیدی است.

فعال حوزه صنعت و تولید در پاسخ به این سؤال که آیا فرآیند خط تولید کارخانه و شرکت شما با توان مهندسی ایرانی کار می‌کند؟ توضیح داد: خط تولید مجموعه به طور کامل به دست مهندسان ایرانی راه‌اندازی شده است و به عنوان یک مجموعه تولیدی کاملاً مستقل در بخش‌های تولید، بسته‌بندی، آزمایشگاه، انبار، تیم مالی و تیم فروش، نیروی انسانی بسیاری جذب کرده و با توجه به برنامه گسترش فعالیت‌های مجموعه در آینده، نیرو‌های دیگری نیز جذب خواهد کرد.

براتی در پاسخ به سؤال دیگر که محصولات تولیدی شما قابل رقابت با محصولات خارجی هستند یا خیر و آیا برنامه و اهدافی برای گسترش و ارتقای کیفیت محصول‌تان به صورت علمی و دانش‌بنیان دارید؟ تببین کرد: به‌دلیل وجود واحد آزمایشگاهی مجهز، امکان تطبیق محصول تولید‌شده در کارخانه با نمونه مرجع تعریف شده را دارد به همین دلیل چسب‌های روکش‌شده در کارخانه کاملاً قابلیت رقابت با نمونه‌های خارجی را دارند.

تولید چسب‌های «نان وون» با خط تولید کاملاً ایرانی و صادرات به روسیه/آماده/

این تولیدکننده و مخترع، تغییر آزمایشگاه خصوصی کارخانه به یک آزمایشگاه مرجع در استان گیلان را جزء برنامه‌های آینده شرکت عنوان کرد و درباره اینکه مواد اولیه ساخت محصولات شرکت ایرانی هستند یا وارداتی؟ چنین پاسخ داد: مواد اولیه محصولات کارخانه ۸۰ درصد خارجی و ۲۰ درصد ایرانی است.

وی درباره نقش بخش خصوصی در پیشرفت بنگاه‌های تولیدی متذکر شد: بخش خصوصی در زمینه پیشرفت بنگاه‌های تولیدی نقش بسزایی داشته و موجب ارتقای کارایی آنها می‌شود. این بخش ضمن داشتن انعطاف‌پذیری بیشتر می‌تواند به ایجاد مشاغل باکیفیت‌تر کمک کرده و با آموزش و تقویت مهارت‌ها، ارتقای پیشرفت‌های فناوری، ارائه راه‌حل‌های جدید و نوآورانه، سرمایه‌گذاری و…، امکان افزایش بهره‌وری را فراهم آورد.

براتی درباره اینکه آیا درست است دولت بنگاه‌های تولیدی را به کارآفرینان در راستای اشتغال‌زایی واگذار کند؟ خاطرنشان کرد: با نظر به نقش مثبت کارآفرینان با فرآیند آموزش و اشتغال‌زایی در پیشرفت اقتصاد، واگذاری بنگاه‌های تولیدی به این قشر می‌تواند سود اقتصادی کلانی برای کشور داشته باشد.

وی درباره نقش مالکیت فکری در بهبود عملکرد بنگاه‌های اقتصادی به آنا گفت: مالکیت فکری، ایده‌های نوین را به همراه دارد و ایده‌های‌های نوین آغازی برای اشتغال‌زایی و راه‌اندازی سیستم‌های تولیدی جدید است، از این رو مالکیت فکری می‌تواند تأثیر بسزایی در بهبود فعالیت بنگاه‌های اقتصادی داشته باشد.

گفتگو: حمیدرضا ساسانیان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *