وزیر نفت هدف از احداث پتروشیمی در میانکاله را توضیح دهد

وزیر نفت هدف از احداث پتروشیمی در میانکاله را توضیح دهد

یک کارشناس محیط زیست گفت: با وجود گذشت بیش از ۳ هفته از کلنگ‌زنی پتروشیمی همچنان اعتراضات مردم, رسانه‌ها و فعالان محیط زیست به این پروژه ادامه دارد, لذا باید وزیر نفت با حضور در جمع خبرنگاران هدف از انجام این پروژه را تشریح کند.

محسن موسوی خوانساری ، در رابطه با اهمیت منطقه میانکاله گفت: تالاب بین‌المللی و پناهگاه حیات وحش میانکاله در سال ۱۳۴۸ طبق مصوبه شورای‌عالی سازمان شکاربانی به‌عنوان “منطقه حفاظت‌شده” اعلام شده است و در سال ۱۳۵۴ به عنوان پناهگاه حیات وحش میانکاله ارتقا یافته است، همچنین این منطقه در سال ۱۳۵۴ در کنوانسیون رامسر و در سال ۱۳۵۵ به‌عنوان یکی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره در کمیته برنامه انسان و کره مسکون یونسکو معرفی و انتخاب شده است.

وی بیان کرد: از نظر قانونی احداث پتروشیمی در این منطقه ممنوع است چرا که بر اساس بند الف ماده ۲ تصویب‌نامه در خصوص استقرار واحدهای صنعتی در استان‌های گیلان, مازندران و گلستان, استقرار صنایع شیمیایی در این استان‌ها به‌جز در شهرک‌های صنعتی لوشان و مراوه ممنوع است و صنایع شیمیایی در صورت دارا بودن فاضلاب صنعتی نباید در این مناطق احداث شوند.

این کارشناس توسعه پایدار ادامه داد: مورد دیگر این است که حدود ۹۰ هکتار از اراضی‌ای که قرار است برای احداث پتروشیمی اختصاص داده شود, جزء اراضی ملی و متعلق به منابع طبیعی است که از پیش از انقلاب اسلامی، اهالی منطقه در این منطقه چرای دام می‌کنند و تغییر کاربری این اراضی، آسیب زیادی به معیشت این افراد وارد می‌کند.

موسوی یکی از ابهامات بزرگ در تأسیس پتروشیمی میانکاله را تأمین گاز برای پتروشیمی عنوان کرد و گفت: دولت باید پاسخگو باشد که؛ با توجه به این که خوراک پتروشیمی، گاز است و در زمان حاضر هر ۳ استان شمالی کشور ما با مشکل کمبود گاز رو‌به‌رو هستند وحتی برای تأمین گاز آن‌ها از ترکمنستان گاز وارد کردیم, چه‌دلیلی دارد که بخواهیم در این منطقه پتروشیمی تأسیس کنیم؟

وی ادامه داد: زمانی که ما در جنوب کشور صنعت عظیم پتروشیمی و متخصصان کاربلد در این حوزه را داریم, دلیلی ندارد که صنایعی را که باید در جنوب مستقر شوند در شمال احداث کنیم. به‌طور کلی چه بخواهیم گاز این پتروشیمی را از شمال کشور تأمین کنیم و یا این گاز را توسط خطوط انتقال از جنوب کشور تأمین کنیم, در هر صورت این کار اشتباه است.

عضو هیئت مدیره آب و خاک پایدار ایران به ادعای اشتغال‌زایی در این منطقه به‌دنبال احداث پتروشیمی اشاره کرد و گفـت: در جنوب کشور جوانان ما سال‌هاست که با صنعت پتروشیمی آشنایی دارند اما مردم شمال کشور در این حوزه تخصصی ندارند و با صنعت پتروشیمی آشنایی ندارند و باید بر اساس تخصص آن‌ها برایشان اشتغالزایی کنیم.

موسوی به تهدید حیات پرندگان مهاجر این منطقه اشاره کرد و هشدار داد: این منطقه سالانه میزبان میلیون‌ها پرنده زمستان‌گذر است و احداث پتروشیمی در این منطقه می‌تواند سبب تغییر مسیر این پرنده‌ها و آسیب به ظرفیت‌های گردشگری این منطقه شود.

وی با یادآوری پایین رفتن تراز آب دریای خزر و مشکلات عدیده منطقه تالاب میانکاله توضیح داد: در حالی که شخص رئیس جمهور در سفر خود بر لزوم احیای وضعیت رو به زوال میانکاله تأکید کرده بود و به‌دنبال راهکار برای احیای این منطقه بود اما شاهد هستیم که برای تأسیس پتروشیمی در این منطقه اقدام شده است که این اقدام دقیقاً خلاف جهت احیای آن است.

این کارشناس محیط زیست به لزوم پاسخگویی مسئولین به مردم تأکید کرد و گفت: با وجود گذشت بیش از ۳ هفته از کلنگ‌زنی پتروشیمی همچنان اعتراضات مردم, رسانه‌ها و فعالان محیط زیست به این پروژه ادامه دارد, لذا باید رئیس سازمان محیط زیست با حضور در جمع خبرنگاران در رابطه با مجوزهای زیست‌محیطی این طرح روشنگری کند و وزیر نفت نیز هدف از انجام این کار را تشریح کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *