توصیه هایی IOC برای بازگشت ورزشکاران روسیه و بلاروس

توصیه هایی IOC برای بازگشت ورزشکاران روسیه و بلاروس

به گزارش لیالستان و به نقل از ای پی ، برخی از ورزشکاران روسیه می توانند به زودی به ورزش های بین المللی بازگردند در حالی که وضعیت آنها برای المپیک سال آینده پاریس هنوز مشخص نیست.

کمیته بین المللی المپیک صبح امروز توصیه کرد که ورزشکاران انفرادی از روسیه و بلاروس باید اجازه داشته باشند تا زمانی که هیچ ارتباط نظامی با کشورشان ندارند، با وضعیت بی طرف به مسابقات بازگردند.

اما کمیته بین‌المللی المپیک که با فشار فزاینده‌ای برای محرومیت روسیه و بلاروس از بازی‌های المپیک پاریس به دلیل جنگ در اوکراین مواجه بود، تصمیم نگرفت که آیا آنها می‌توانند در بازی‌های تابستانی سال آینده شرکت کنند یا خیر.

توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک گفت که این تصمیم «در زمان مناسب» اتخاذ خواهد شد. در مورد سایر رویدادها هم از جمله مسابقات مقدماتی المپیک،تصمیم نهایی در مورد اینکه آیا ورزشکاران روسی و بلاروسی می توانند شرکت کنند یا خیر، بر عهده هیئت حاکمه هر ورزش خواهد بود.

در حالی که کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد روسیه و بلاروس باید از ورزش‌های تیمی مانند فوتبال و بسکتبال محروم بمانند، اما همچنان درخواست‌های مکرر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین برای حذف همه ورزشکاران روس را در زمانی که کشورش تحت اشغال و حمله است، نادیده می‌گیرد.

باخ با اشاره به این موضوع گفت : اما ورزشکاران روسیه و متحد نظامی آن بلاروس که فعالانه از جنگ در اوکراین حمایت کرده اند، یا «با ارتش یا آژانس های امنیت ملی قرارداد دارند»، نباید اجازه رقابت به عنوان افراد بی طرف را بگیرند.

وزارت دفاع روسیه نیز با اشاره به همین وضعیت اعلام کرده است : که بیش از ۲۰ مدال آور این کشور در بازی های المپیک توکیو که در سال ۲۰۲۱ برگزار شد دارای رتبه های نظامی بودند و از ۷۱ مدال کسب شده در ژاپن، ۴۵ مدال متعلق به ورزشکاران وابسته به باشگاه ورزشی مرکزی ارتش بود.

باخ در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از توافق متفق القول میان هیئت اجرایی ۱۵ نفره گفت: در ورزش های تیمی، روسیه و بلاروس را نمی توان برای بازگشت در نظر گرفت.

کمیته بین‌المللی المپیک در سندی که دستورالعمل‌های خود را توضیح می‌دهد، افزود : رویدادهای تیمی در ورزش‌های دیگر، مانند امدادی یا دونفره مختلط یا همه جانبه تیمی در ژیمناستیک، باید غیرمجاز باشد.

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *