کاهش چشمگیر زمان سفر گیلان به قزوین/یک سوم کاهش زمان سفر

کاهش چشمگیر زمان سفر گیلان به قزوین/یک سوم کاهش زمان سفر

نمایندگان و مسئولان شرق گیلان و استان قزوین روز جمعه جهت بررسی پروژه جاده ابریشم در گیلارکش دیلمان حضور یافتند

به گزارش لیالستان ، نمایندگان و مسئولان شرق گیلان و استان قزوین روز جمعه جهت بررسی پروژه جاده ابریشم در گیلارکش دیلمان حضور یافتند.

جاده ابریشم پروژه‌ای است که از شهرهای لاهیجان، سیاهکل و بخش دیلمان عبور کرده و شرق گیلان را به صورت مستقیم به استان قزوین متصل می‌نماید و نقش موثری در کوتاه شدن مسیر دارد.

با راه اندازی محور مواصلاتی قزوین به دیلمان، راه ارتباطی بین این دو منطقه به یک سوم کاهش می یابد

استان قزوین و گیلان از دیرباز به دلیل همسایگی و وجود پتانسیلهای کشاورزی، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی مبادلات گسترده ای را داشته اند که این مبادلات با آمد و شد مردم علاوه بر مسیر قزوین- لوشان- رشت، از مسیر آلولک- دستگرد- کش آباد و … در استان قزوین به روستاهای انبوه، کمنی، گیلارکش، پیرکوه و شهر دیلمان و اشکورات انجام می گرفت.

امروزه به دلیل محاسبات اقتصادی و بهینه بودن مسیر آلولک که تا دیلمان ۷۵ کیلومتر بیشتر فاصله ندارد، منطقه ییلاقی اشکورات و دیلمان حجم انبوهی از محصولات کشاورزی و دامپروری خود را که بالغ بر ۳۰۰ تن فندوق، ۱۵۰۰ تن گردو، ۲۰۰۰ تن حبوبات و گل گاوزبان و بیش از ۱۰۰ تن عسل و … است، به بازار قزوین عرضه می دارند.

در حال حاضر شاهد بازدید مسئولین ارشد عمرانی استان قزوین و گیلان و تصویب آسفالت جاده مذکور هستیم که موجب خرسندی و خشنودی مردم زحمتکش منطقه شده است.

در صورت آسفالت شدن این جاده که به تصویب دولت رسیده است، از مهاجرت چشمگیر مردم منطقه به دیگر استانها جلوگیری می شود همچنین شاهد جذب گردشگران از قزوین به گیلان با توجه به زیبایی مسیر آن نیز خواهیم بود.

روستای گیلار کش که قدمتی بالغ بر ۵۰۰سال دارد از توابع پیرکوه در مسیر پیر کوه – وسمه جان – کمنی قرار داشته و بیشترین سهم باغات فندوق و خشکبار را به خود اختصاص داده است.
انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *