تخصیص اعتبار ۱۰۰۰ میلیاردی برای پسماند شمال/ رابطه خشک شدن تالاب انزلی با تراز خزر

تخصیص اعتبار ۱۰۰۰ میلیاردی برای پسماند شمال/ رابطه خشک شدن تالاب انزلی با تراز خزر

نماینده انزلی در مجلس، به مسئله پسماند گیلان به ویژه سراوان اشاره کرد و متذکر شد: برای ساماندهی پسماند در سطح استان هیچگونه مشکل اعتباری نداریم و در کمیسیون تلفیق با همکاری نمایندگان استان های شمالی، ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پسماند گذاشتیم.

احمد دنیامالی، با اشاره به تصویب قانون جهش تولید مسکن با هدف حل مشکل مسکن، اظهار کرد: اساس این قانون تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی است.

وی از تخصیص زمین رایگان یا ارزان برای تولید مسکن خبر داد و تصریح کرد: همچنین ۳۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار جهت پرداخت تسهیلات ویژه بانکی در نظر گرفتیم.

نماینده شهرستان بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی ویژه خبری باران، از تخصیص اعتبار ۳۰ هزار میلیارد تومانی در بودجه ۱۴۰۱ جهت تولید مسکن خبر داد و گفت: جهت تسهیل قانون جهش تولید مسکن یک صندوق هم در نظر گرفتیم.

دنیامالی، با بیان اینکه از لحاظ قانونی غیر بومی ها می توانند در روستاها زمین بخرند و خانه بسازند، عنوان کرد: مخالف تغییر کاربری و تجاوز به اموال عمومی و اراضی کشاورزی هستیم.

وی از تخصیص تسهیلات بنیاد مسکن به روستاییان بومی خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجوز ساخت خانه یا تجدید بنا در روستاها توسط بخشداری ها و با حداقل هزینه صادر می شود و اگر در طرح هادی باشد، مشکلی ندارد، اما خارج از محدوده طرح هادی غیر قانونی است.

نماینده بندرانزلی در مجلس، با اشاره به برخورد دستگاه قضا با ساخت و ساز در روستاهای خوش آب و هوای خارج از طرح هادی، ادامه داد: دادگستری گیلان اهتمام ویژه دارد تا تجاوز به اراضی کشاورزی را به حداقل برساند.

وی در ادامه به مسئله پسماند گیلان به ویژه سراوان اشاره کرد و متذکر شد: برای ساماندهی پسماند در سطح استان هیچگونه مشکل اعتباری نداریم و در کمیسیون تلفیق با همکاری نمایندگان استان های شمالی، ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پسماند گذاشتیم.

دنیامالی، از جمله مهمترین عوامل عدم ساماندهی پسماند سراوان را نداشتن مدیریت واحد دانست و تصریح کرد: تغییرات مکرر در مدیریت شهری یکی از آسیب های جدی در حل مسئله سراوان است.

نماینده بندرانزلی در مجلس، با بیان اینکه وزیر کشور مسئولیت پسماند محور شمال را به جهاد دانشگاهی واگذار کرده است، گفت: جهاد دانشگاهی باید در بخش طرح های زباله سوز و آمایش پسماندی سواحل خزر که عموما با این معضل مواجه هستند، گزارش تهیه کند.

وی با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر تشکیل یک سازمان در حوزه پسماند، خاطرنشان کرد: تولید زباله در استان های شمالی با سایر مناطق فرق دارد، زیرا زباله تر اینجا بسیار بالاست و باید تفکیک زباله را جدی بگیریم.

دنیامالی، همچنین رفتارهای مقطعی، موردی و موضعی را برای احیای تالاب انزلی نامناسب دانست و یادآور شد: در جریان سفر رئیس جمهور به گیلان ۱۵ میلیارد تومان برای تالاب انزلی تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه خشک شدن تالاب انزلی ارتباط مستقیم با کاهش تراز آب دریای خزر دارد، عنوان کرد: اگرچه رسوبگذاری در تالاب زیاد است، اما تراز آب دریا به پایین ترین سطح خود در صد سال اخیر رسیده و منتظر آغاز دوره بازگشا و افزایش تراز آب هستیم که بسیار کمک کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *