امیر قلعه‌نویی بعد از ۶۰۸۲ روز بازگشت / تغییر چهره در تیم ملی ؟!

لینک کوتاه این مطلب : https://liyalestan.ir/81in

 

به گزارش لیالستان و به نقل از برنا؛ پس از پایان

دیدار تیم های ملی ایران و آمریکا در جام جهانی قطر شاید مهم ترین سوژه ورزشی بین اهالی فوتبال تعیین تکلیف برای سکان هدایت تیم ملی ایران بود؛ اگرچه در آن زمان برخی شائبه ها از این حکایت داشت که شاید مرد پرتغالی همچنان در پست خود در تیم ملی ایران ابقا شود اما آنچه که مشخص بود جو عمومی با حضور و ادامه همکاری ایران با کی روش موافق نبود تا پست خداحافظی سرمربی ایران در جام جهانی پس از حدود یک ماه و اندی جدایی او از ایران را نهایی کرد و دوباره بحث داغ انتخاب سرمربی جدید تیم ملی بر سر زبان ها بیفتد و در نهایت امیر قلعه نویی دوباره بر این مسند تکیه بزند.

حضور دوباره پس از ۶۰۸۲ روز 

امیر قلعه نویی که عنوان پرافتخارترین سرمربی فوتبال باشگاهی در ایران را یدک می کشد و موفق شده در تیم های مختلف ۵ بار جام قهرمانی را بالای سر ببرد حالا دوباره روی نیمکت داغ تیم ملی می نشیند تا بدین ترتیب پس از ۱۶ سال و اندی و دقیقا پس از ۶۰۸۲ روز دوباره این پست کلیدی در فوتبال ایران را به خود اختصاص بدهد.

تکرار تاریخ برای قلعه‌نویی!

سوت پایان بازی ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ برابر تیم آنگولا با جمله معروف “خداحافظ جام جهانی، خداحافظ برانکو” در حالی به صدا درآمد که مدتی  پس از این دیدار بود که با اعلام مسئولان فوتبال ایران قلعه نویی به عنوان سرمربی ایران معرفی شد؛ اتفاقی که با سروصداهای زیادی روبرو شد تا قلعه نویی با حواشی زیادی جای سرمربی کروات را در تیم ملی بگیرد. این مساله حالا پس از نزدیک به ۱۷ سال تکرار و قلعه نویی دوباره جانشین سرمربی خارجی در تیم ملی ایران شد.

از استارت با امارات تا تقابل با روسیه

سرمربی جدید تیم ملی ایران بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ تا پایان جام ملت های آسیا در سال ۲۰۰۷ هدایت تیم ملی را بر عهده داشت. بدین ترتیب این مربی نام آشنای فوتبال ایران با بازی دوستانه برابر امارات که با برتری یک بر صفر ایران همراه شد کار خود را در تیم ملی آغاز کرد و حالا نیز اولین حضور دوباره اش در تیم ملی در دیدار دوستانه و تدارکاتی برابر تیم ملی روسیه رقم می خورد. 

از جام ملت‌ها تا جام ملت‌ها

به نظر می رسد نام قلعه نویی در تیم ملی با جام ملت ها عجین شده است. در اولین حضور این مربی در تیم ملی اولین تورنمنت رسمی با جام ملت ها برای او استارت خورد و او در مرحله مقدماتی جام ملت ها در سال ۲۰۰۷ بود که برای اولین بار روی نیمکت تیم ملی نشست. این در حالی است که حالا دوباره اولین تورنمنت رسمی قلعه با جام ملت های ۲۰۲۴ خواهد بود.

کارنامه قلعه‌نویی روی نیمکت تیم ملی

کارنامه قلعه نویی در تیم ملی در اولین حضورش در این سمت با آمار ویژه ای به پایان رسید. ۱۰ پیروزی، ۶ تساوی و یک شکست ماحصل نتایج قلعه نویی در حضورش در دور اول مربیگری اش در تیم ملی محسوب می شود. 

۱۷ بازی دوستانه و رسمی و نتایجی را که قلعه نویی در اولین تجربه اش در تیم ملی کسب کرد به شرح زیر است:

ایران ۱ امارات صفر (دوستانه)

ایران ۱ سوریه ۱ (مقدماتی جام ملت های ۲۰۰۷)

ایران ۱ کره جنوبی ۱ (مقدماتی جام ملت های ۲۰۰۷)

ایران ۲ سوریه صفر  (مقدماتی جام ملت های ۲۰۰۷)

ایران ۲ عراق صفر  (ال جی کاپ)

ایران صفر اردن صفر  (ال جی کاپ)

ایران ۲ تایوان صفر  (مقدماتی جام ملت های ۲۰۰۷)

ایران ۲ کره جنوبی صفر  (مقدماتی جام ملت های ۲۰۰۷)

ایران ۲ امارات صفر  (دوستانه)

ایران ۲ بلاروس ۲ (دوستانه)

ایران ۱ قطر صفر  (دوستانه)

ایران صفر  مکزیک ۴ (دوستانه)

ایران ۸ جامائیکا ۱ (دوستانه)

ایران ۲ ازبکستان ۱ (جام ملت های ۲۰۰۷)

ایران ۲ چین ۲ (جام ملت های ۲۰۰۷)

ایران ۲ مالزی صفر  (جام ملت های ۲۰۰۷)

ایران صفر  کره جنوبی صفر (جام ملت های ۲۰۰۷).

خبرنگار: سمیه قدیری

انتهای پیام//

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *