حدود ۱۴۰هزار نفر در لاهیجان وبیش از ۵۹ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در ایران هستند

حدود  ۱۴۰هزار نفر در لاهیجان وبیش از ۵۹ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در ایران هستند

فهرست مطالب

سخنگوی ستاد انتخابات کشور از پیش‌بینی ۷۲ هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور خبر داد و واجدان رای برای انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را بیش از ۵۹ میلیون نفر ارزیابی کرد.

انتخابات شهرستان لاهیجان - عکس بهنام فیروزی

سید اسماعیل موسوی روز یکشنبه در گفت‌وگویی درباره واجدان شرایط رای دادن در کشور گفت: بیش از ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دادن در کشور هستند و بیش از ۷۲ هزار شعبه اخذ رای نیز در سراسر کشور پیش بینی شده که به عنوان شعبه‌های ثابت و سیار کار اخذ رای را در ۲۸ خرداد انجام می‌دهند.

انتخابات شهرستان لاهیجان - عکس بهنام فیروزی

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره تعرفه‌های ارسال شده به استان‌ها و تفاوت تعرفه‌های چهار انتخابات نیز افزود: تعرفه‌های انتخابات هرکدام از چهار انتخابات (ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری) براساس تعداد افراد مورد نیاز طراحی و چاپ شده است.

انتخابات شهرستان لاهیجان - عکس بهنام فیروزی

موسوی ادامه داد: در واقع برای انتخابات ریاست جمهوری که نیاز به انتخاب یک نفر است، در تعرفه آن فقط جای نوشتن اسم یک نفر در نظر گرفته شده است، اما در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری که برای تهران ۳ نفر و سایر استان‌ها یک نفر است، تعرفه متناسب با آن طراحی شده است.

انتخابات شهرستان لاهیجان - عکس بهنام فیروزی

وی گفت: برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی نیز برای هر کدام از حوزه‌های انتخابیه یک نفر انتخاب خواهد شد که تعرفه آن نیز متناسب با آن یک نفر تعریف شده است.

موسوی افزود: تعداد اعضای شوراهای شهرها و روستاها فرق می‌کند و اکنون در برخی از شهرها و روستاها، شوراهای سه نفره، پنج نفره، هفت نفره، ۹ نفره، یازده نفره و در نهایت در شهر تهران ۲۱ نفره داریم، بنابراین اندازه تعرفه‌ها متناسب با اعضای شورای شهرها و روستاها متفاوت خواهد بود و تعداد آنها متناسب با اعضای اصلی آن شورا خواهد بود.

انتخابات شهرستان لاهیجان – عکس بهنام فیروزی

دبیر ستاد انتخابات کشور درباره برگزاری انتخابات الکترونیک شوراها در برخی از شهرها نیز عنوان کرد: در ۲۴ مرکز استان و البته غیر از تهران، انتخابات به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد، بنابراین در این مراکز استان‌ها از تعرفه کاغذی استفاده نمی‌کنیم و از صندوق‌های رای معمول نیز استفاده نخواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: صندوق‌های رای الکترونیکی در انتخابات در نظر گرفته شده است و افراد با وارد کردن کد هر یک از نامزدها می‌توانند به نامزد مورد نظر خود رای دهند.

قابل ذکر است که ازجمعیت ۱۶۷ هزار و ۵۴۴ نفر جمعیتی لاهیجان، حدود ۱۴۰ نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

در ضمن یک میلیون و ۹۶۵ هزار و ۶۳۷ نفر واجد شرایط رای دادن در استان هستند که از این تعداد بین ۴۰ هزار و ۴۲۰ نفر رای اولی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *