جلب و دستگیری حدود ۴۰۰ مشمول غایب سربازی در لاهیجان

آخرین اخبار سربازی/ از ماجرای جریمه مشمولان غایب تا تعیین تکلیف مشمولان  کنکوری | خبرگزاری فارس

جلب و دستگیری مشمولان غایب در دستور کار ناجا است


? طبق قانون محدودیت و ممنوعیت‌هایی که برای مشمولان غایب وجود دارد؛ آیا این موارد اجرا می‌شود؟
?طبق قوانين خدمت وظیفه عمومی محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی برای  که به خدمت سربازی نرفته و غیبت کنند، مشخص شده است و آن قوانین کماکان سر جای خود قرار دارد، اما امسال با #جدیت، آنها را پیگیری خواهند کرد تا اجرا شوند.
? محدودیت‌هایی همچون #خروج از کشور، #استخدام در دستگاه‌های دولتی و خصوصی و حتی موارد دیگری همچون تجدید و تعویض #گواهینامه از جمله این موارد است
? اگرچه گواهینامه را طبق قانون می‌توانند دریافت کنند اما در هنگام تجدید و تعویض گواهینامه, مشمولان غایب شناسایی شده و در ادامه #جلب و #دستگیر و جهت رسیدگی به پرونده ی خود به مراجع محترم قضایی معرفی می گردند.
?در شهرستان #لاهیجان قریب به ۴٠٠ سرباز فراری وجود دارند، که جلب و دستگیری آنها با جدیت در دستور کار ناجا قرار گرفته است.
? حال این سوال مطرح است که آیا با روش #جلب و #دستگیری افراد، میتوان در طول دوره ی سربازی، از آنها سربازی متعهد برای حفظ و امنیت کشور ساخت یا خیر… ⁉️

مشمولان غایبی که شناسایی، ‌جلب و دستگیر می‌شوند اول به مراجع قضایی معرفی شده و سپس به مراکز آموزشی می‌روند.

مشمولانی که تا یکسال غیبت کرده باشند سه ماه اضافه خدمت سنواتی دریافت می‌کنند؛ اما افرادی که بیش از یکسال غیبت داشته باشند علاوه بر اینکه باید به دادگاه رفته تا به وضعیت خدمتی‌شان رسیدگی شود، ۶ ماه اضافه خدمت سنواتی برایشان در سامانه ثبت می‌شود.

اگر مشمولی غیبت داشته باشد کسر خدمت نمی‌تواند بگیرد؛ نمی‌تواند در جایی هم استخدام شود.خروج از کشور و ادامه تحصیل هم برایش ممنوع می‌شود.

قابل ذکر است که تا چند سال پیش طبق قانون افرادی که ۸ سال غیبت از سربازی داشتند می‌توانستند با پرداخت وجه، جریمه غیبت سربازی خود را پرداخته و از محرومیت‌ها خلاص شوند اما بعد از آن طرح جریمه مشمولان غایب به کلی منتفی شد؛ اگر چه هنوز در برخی اخبار و مطالب منتشر شده در فضای مجازی شاهد انتشار شایعاتی در خصوص خرید خدمت سربازی هستیم.
.
⚠️کپی و انتشار خبر با ذکر منبع بلامانع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *