یارانه ۱۲۰ هزار تومانی قطعی شد

یارانه ۱۲۰ هزارتومانی مجلس برای مردم که از سوی شورای نگهبان به علت داشتن بار مالی برای دولت رد شده بود، با اصلاح دوباره در مجلس و تایید در شورای نگهبان، به قانون تبدیل شد و پرداخت می شود.

به گزارش سایت خبری لیالستان، مجلس طرح یارانه تامین کالای اساسی را پس از مدتها بحث و بررسی با پرداخت ماهیانه ۱۲۰ هزارتومان برای پرداخت به سه دهک پائین جامعه را تصویب کرد.دولت به مجلس در این باره اعلام کرده که بودجه و منابع مالی لازم برای پرداخت یارانه ۱۲۰ هزارتومانی را ندارد، اما مجلس آن را مصوب و برای تایید نهایی به شورای نگهبان فرستاد.

شورای نگهبان ابتدا پس از بررسی طرح و شنیدن توضیحات رئیس سازمان برنامه و بودجه طرح را به علت داشتن بار مالی و در اختیار نبودن منابع مالی لازم رد کرد. حالا دوباره مجلس دست به کار شده و منابعی را به عنوان منابع تامین کننده یارانه به طرح اضافه کرده و  موافقت شورای نگهبان را با طرح مذکور گرفته است

مجتبی رضاخواه نماینده مجلس گفت: منابعی که برای تامین مالی این طرح در نظر گرفته شده بود، ابهاماتی داشت و در جلساتی که با شورای نگهبان داشتیم، این ابهامات را رفع کردیم.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان نیاز است، اضافه کرد: در بررسی‌هایی که در جلسات کارشناسی مجلس و شورای نگهبان وجود داشت، تلاش کردیم معلوم باشد که دولت برای تامین این طرح چه کارهایی را باید انجام دهد که عملاً از فروش دارایی‌های دولت خواهد بود.

یارانه ۱۲۰ هزارتومانی و راهکارهای پرداخت

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره منابع مالی اجرای طرح الزام دولت به پرداخت یارانه خرید کالاهای اساسی گفت: حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان از منابع مالی این طرح از محل فروش سهام دولت در پالایشگاه ها، ۱۲ هزار میلیارد تومان از فروش سهام عدالت در صنایع و ۷ هزار میلیارد تومان از فروش سهام دولت در بانک‌ها و بیمه است.

وی اضافه کرد: سه دهک نخست که حدود ۲۰ میلیون نفر می‌شوند افرادی هستند که یا تحت پوشش کمیته امداد و یا بهزیستی و یا سازمان‌های امدادی مانند آن هستند و حدود ۷ میلیون نفر هم تحت پوشش هیچ نهادی نیستند، این افراد نفری ۱۲۰ هزار تومان ماهانه دریافت می‌کنند.

رضاخواه ادامه داد: به جز این افراد، حدود ۴۰ میلیون نفر که دهک‌های ۴-۵ و ۶ هستند به ازای هر نفر ۶۰ هزار تومان ماهانه دریافت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *