چراغپور:انتظار از تیم ملی پیرمردها نباید داشته باشیم

لینک کوتاه این مطلب : https://liyalestan.ir/lqdc

جلال چراغپور کارشناس فوتبال درباره انتخاب امیر قلعه نویی از سوی فدراسیون فوتبال اظهار کرد: به نظرم قبل از اینکه بخواهیم درباره اسم‌ها صحبت کنیم باید شرایط تیم ملی را مورد بررسی قرار دهیم. باید بدانیم چه چیز‌هایی می‌خواهیم. برای همین خواسته‌هایمان هم چه چیز‌هایی کم داریم و نیاز است دنبال نداشته‌هایمان برویم. آن وقت می‌توانیم دنبال افراد برای حل مشکلات و مدیریت آن‌ها بگردیم. اهداف هستند که می‌توانند افراد را تعیین کنند نه اینکه با انتخاب یک نفر بخواهیم هدف گذاری داشته باشیم.

اتاق فکر در فدراسیون فوتبال نداشتیم 

او درباره نحوه انتخاب کادر فنی جدید تیم ملی ایران بیان کرد: متأسفانه در گام اول اتاق فکر در فدراسیون نداشتیم. متخصصان فوتبال در چند سال اخیر نادیده گرفته شدند. فکر می‌کنم آن‌ها دلسوزترین افرادی باشند که بتوانند بدون هیچ گونه حب و بغض بهترین انتخاب را داشته باشند.

تیم رئال مادرید برای آینده برنامه ریزی می کنند 

چراغپور افزود: سال‌هاست می‌بینیم تیم‌هایی همچون آلمان یا باشگاه‌هایی نظیر رئال مادرید با استفاده از همین شیوه برای آینده خود برنامه‌ریزی دقیق می‌کنند. به طور مثال اگر رئال مادرید را نگاه کنید متوجه می‌شوید آن‌ها چرا تصمیم به فروش بازیکنانی نظیر رافائل واران یا کاسمیرو می‌گیرند. کاسمیرو یکی از بهترین هافبک‌های دفاعی دنیا است، اما رئال برای رشد و پرورش بازیکن خود در کنار امور تجاری و ترانسفر‌های قابل توجه چنین اقدامی می‌کند. همین موضوع مانع از فرسودگی و درجه کیفی تیم‌ها در سطح ملی و باشگاهی می‌شود.

تیم ملی فوتبال جایی برای پیرمردها نیست 

چراغپور  تصریح کرد: من متوجه هستم نمی‌توان یک شبه تیم ملی را تغییر داد، اما نکته مهم‌تر این است که بدانیم تیم ملی دیگر جایی برای پیرمرد‌ها نیست. واقعاً تعجب می‌کنم چطور ۱۴ بازیکن همچنان در تیم ملی هستند. آن‌ها پیر هستند و نباید مهم‌ترین تیم ملی جایی برای پیرمرد‌ها باشد. از سوی دیگر تیم ملی برای بعضی از بازیکنان هم همین نگاه پیر و بدون اعتبار را پیدا کرده است.

متاسفانه برخی از بازیکنان حضور در تیم ملی برایشان مهم نیست 

او با انتقاد از عدم حضور چند بازیکن در اردوی نوروزی تیم ملی ایران اظهار کرد: باید شفاف بود. شما سامان قدوس را نگاه کنید. او خیلی حرفه‌ای رفتار کرده است. می‌گوید فعلاً به تیم ملی ایران نمی‌آید. دلایل خاص خودش را هم دارد، اما تکلیف را روشن کرده است. در بین کسانی که تیم ملی نیامدند مواردی می‌بینیم که باور نکردنی است. چرا باید بازیکن مطرح تیم ملی ایران بهانه خانوادگی و شخصی بیاورد تا در فیفا دی بین بازیکنان نباشد، اما در خانه‌اش والیبال بازی کند و در سالن‌ها با فن‌های والیبالی همه را به وجد بیاورد؟! من یک مثال واضح زدم، اما متأسفانه موارد اینچنینی دیگری هم بود که تیم ملی دیگر برای آن‌ها مهم نیست و انگیزه کافی ندارند.

 ۱۴  بازیکن تیم ملی تاریخ گذشته هستند 

چراغپور درباره ساختار فنی تیم ملی ایران  گفت: بدون شک یکی از بدترین تیم‌ها را نسبت به یک دهه اخیر داریم. تیم ملی پیر شده است و ما ملتمسانه دنبال پیر‌هایی می‌رویم که بتوانند یک ربع دیگر همبازی کنند. نمی‌توان از چنین تیمی انتظار خوبی داشت. باید بپذیریم ۱۴ نفر تاریخ گذشته هستند.

ما در عمق دفاع مشکل داریم 

او ادامه داد: ما در عمق دفاع مشکل داریم. فاصله بین ۲ مدافع میانی بسیار عجیب است. کارلوس کی روش ۱۰ سال روی این مشکل کار کرد، اما نتوانست آن را برطرف کند. در دیدار با کنیا هم روی همین موضوع گل خوردیم. فاصله بین ۲ بازیکن میانی در قلب دفاع را نه زوج خلیل زاده – کنعانی زادگان و نه زوج پورعلی گنجی – مجید حسینی برطرف کردند.

با هافبک دفاعی ناتوان نمی توانیم به جنگ بهترین های آسیا برویم 

چراغپور تصریح کرد: هافبک دفاعی تیم ملی پر از ایراد است. چرا دنبال بازیکن قلدر برای این بخش از زمین هستیم؟ ما باید هافبک خلاق و کاملاً آگاه از جریان بازی را انتخاب کنیم. نمی‌توانیم با بازیکنانی که سال‌هاست توان هافبک دفاعی بودن ندارند به جنگ بهترین‌های آسیا رفت.

در تیم ملی فوتبال باید یک مهاجم داشته باشیم 

او خاطر نشان کرد: ما باید در تیم ملی یک مهاجم داشته باشیم. قلعه نویی به درستی گفت باید ۵، ۶ گل به کنیا می‌زدیم، اما حواسش نبود که در ۱۱ موقعیت گلی که داشتیم ۳ بازیکن توپ‌ها را خراب کردند. اگر یک نفر در رأس خط حمله باشد قطعاً از بین ۱۱ موقعیت می‌تواند ۳ گل به ثمر برساند. ما خلق موقعیت داریم. پس یک مهاجم کافی است.

قلعه نویی باید مدیرفنی درجه یک خارجی داشته باشد 

چراغپور در پایان گفت: با وضعیت فعلی تیم ملی ایران نیاز به تغییر ساختار فنی و جابجایی بازیکنان در لیست تیم ملی داریم. مربی خارجی زمان زیادی می‌خواست تا با فوتبال ایرانی آشنا شود، اما قلعه نویی ثمره ۲۵ سال تجربه خالص است. او گزینه خیلی خوبی بود، اما نیاز دارد یک مدیر فنی درجه یک خارجی کنارش باشد تا دیدگاه‌هایش را بگوید و قلعه نویی با توجه به همان دیدگاه‌ها ساختار تیم ملی را مشخص کند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *