پیمانکار تصفیه خانه شیرابه سراوان رشت لغو قرارداد می‌شود

اسدالله عباسی استاندار گیلان پس از جلسه بررسی وضعیت پیشرفت امور پسماند در جمع خبرنگاران به نگاه جامع رئیس جمهور به محیط زیست و مساله پسماند اشاره کرد و گفت: پس از دستور رئیس جمهور مبنی بر حل موضوع پسماند و رفع مشکل سراوان برای حل کامل این معضل بررسی‌هایی صورت گرفت تا تدابیر لازم در این زمینه اندیشیده شود.

وی ادامه داد: در سایت زباله سراوان، زباله هایی از ۵۰ سال قبل باقی مانده است و مرکز کود آلی لاکان نیز ۲ خط پردازش دارد که غیر فعال بودند؛ در مجموع در بخش پسماند و زباله طی سال‌های گذشته هیچ حرکت رو به جلویی انجام نشده است.

عباسی اضافه کرد: در سال ۹۲ قراردادی با پیمانکاری برای راه اندازی نیروگاه زباله سوز منعقد شد و این پیمانکار با دریافت ۹.۶ میلیون یورو از سهم دولت متعهد به پرداخت آورده‌های خود برای خرید تجهیزات مورد نیاز بود تا نیروگاه زباله سوز را راه اندازی کند؛ این پروژه پس از هشت سال توقف مورد بررسی حقوقی قرار گرفت که مورد اشکال پیمانکار تشخیص داده شد.

وی تصریح کرد: پس از جلسه با رئیس جمهور تیم حقوقی برای بررسی ادامه کار با پیمانکار تشکیل شد که در صورت تقصیر از جانب پیمانکار مشکل اصلاح و یا لغو قرار داد صورت گیرد و پیمانکار جدید تعیین شود.

استاندار گیلان اضافه کرد: دوشنبه هفته جاری جلسه‌ای با معاون اجرایی رئیس جمهور برگزار می‌شود تا با دستور رئیس جمهور این مساله با سرعت تعیین تکلیف شود؛ بهسازی سایت زباله سراوان نیز ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که رضایت بخش است و طبق قرار داد تا پایان سال باید بهسازی آن انجام و شیرابه کنترل شود.

عباسی اظهار کرد: در خصوص رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود نیز منشا آلودگی‌ها مشخص شده و اقدامات اجرایی در حال انجام است؛ در شهر رشت نیز عملیات اجرایی توسط پیمانکار در ۲ پهنه ادامه دارد و با دستور رئیس جمهور بزودی در این مورد تصمیم گیری و تعیین تکلیف خواهد شد و با پرداخت اعتبار مورد نیاز معضل این رودخانه‌ها برای همیشه رفع خواهد شد.

رئیس جمهور در دیدار با استانداران شمال کشور دستورداد ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل طرح ساماندهی پسماند سراوان اختصاص یابد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *