پوشش ۲ هزار و ۵۷۲  مورد حریق، حادثه و خدمات ایمنی در ۵ ماهه سال ۱۴۰۲

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت گفت: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت با تلاش آتش نشانان ۱۵ ایستگاه آتش نشانی که ۳ ایستگاه آن در مرکز شهر جانمایی شده در خدمت شهر و شهروندان است.

شهرام مومنی  در ادامه با بیان اینکه از تعداد عملیات‌های یاد شده سهم عملیات اطفای آتش سوزی‌ها یک هزار و ۱۱۴  مورد بوده، افزود: از این تعداد ۳۰۲ مـورد آتش سوزی منزل مسکونی با ۱٪ کاهش، ۵۴۱ مورد آتش سوزی ضایعات و علفزار با ۴۲٪ کاهش و ۷۸ مورد آتش سوزی تجاری با ۱۰٪ افزایش؛ نسبت به مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.

وی با بیـان اینکـه علت ۳۱٪ آتش سوزی منازل مسکونی، اتصال در سیستم سیم کشی برق و وسایل برقی بوده است، گفت: نکات ایمنی بسیار زیادی وجود دارند که می‌بایست در منازل جهت پیشگیری از بروز آتش سوزی‌ها رعایت بشود که ضمن اشاره به چند نکته توصیه می‌شود شهروندان نسبت به رعایت این نکات اقدام نمایند.

_دستگاه‌های ﺑﺮﻗـﯽ باید ﻣﺮﺗﺒـﺎً ازنظر اﯾﻤﻨـﯽ ﮐﻨﺘﺮل ﺷﻮﻧﺪ و شهروندان می‌بایست قبل از خروج از منزل از روشن نبودن لوازم الکترونیکی همچون اتو، لپ تاب، سشوار و سایره مطمئن باشند.

_ﺑﺎﯾﺪ ﺳﻌﯽ ﺷﻮد سیم‌کشی برق منازل ﺑﻪ روش ﺻﺤﯿﺢ انجام گیرد و سیستم‌های سیم کشی برق بخصوص در منازل مسکونی قدمت دار توسط افراد متخصص بطور دوره‌ای بازدید شود.

_شهروندان قطع ناگهانی جریان برق (کنتور) را جدی بگیرند و حتما قبل از وصل کردن جریان برق و رفع نواقص احتمالی از یک متخصص کمک بگیرند.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت ضمن اشاره به پوشش ۷۵۶ مورد حادثه و نیز ۷۰۲ مورد خدمات ایمنی در ۵ ماهه سال جاری در قالب ۳۱ نوع خدمات، گفت: در میان حوادث، محبوس شدن در آسانسور با ۳۶۶ مورد با  ۰/۰۲۶ افزایش نسبت به مشابه سال گذشته و در میان ارائه خدمات ایمنی به شهروندان، بسته شدن درب اماکن با ۱۳۱ و ۳۲۴ مورد عملیات نجات و یا انتقال حیوانات از بیشترین موارد در حیطه  پوشش خدمات و حوادث بوده است.

تنها ۲۴٪ از خانه‌های آتش گرفته بیمه آتش سوزی داشته اند.

شهرام مومنی با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی و ترویج ایمنی از مهم‌ترین اهداف سازمان آتش نشانی رشت است افزود: از مجموع ۳۳ هزار و ۶۹۰  مورد فعالیت کارشناسان حوزه آموزش بالغ بر ۱۲ هزار ساعت آموزش برای مدارس، ادارت، سرای محلات انجام گرفته است که بیشترین فعالیت با تعداد ۵ هزار و ۱۶۵  مورد در سرای محلات شهر و ۳ هزار و ۱۲۵  مورد در ادارات بوده است.

طرح صدور ایمنی ساختمان به همراه بازدید کارشناسی و صدور پایان کار ساختمانی همچنین بازدید از اماکن مختلف شامل اصناف و نیز بررسی علت بروز آتش سوزی ها؛ توسط تیم‌های کارشناسان سازمان آتش نشانی رشت صورت می‌پذیرد که این بازدید‌ها در پنج ماهه سال ۱۴۰۲  به تعداد ۳ هزار و ۱۶۳ مورد رسید.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *