(ویدئو) مروری بر حساس‌ترین پنالتی‌های تاریخ ایران

لینک کوتاه این مطلب : https://liyalestan.ir/ujny
با توجه به اهمیت بازی و زمان پنالتی، می‌توان پنالتی علیرضا جهانبخش را حساس‌تر از همه پنالتی‌ها قلمداد کرد.

پنالتی علیرضا جهانبخش برابر ژاپن را می‌توان حساس‌ترین پنالتی تاریخ فوتبال ایران قلمداد کرد.

به گزارش فوتبال ۳۶۰، تیم ملی ایران با پنالتی دقایق پایانی علیرضا جهانبخش، بر حریف قدرتمند خود ژاپن غلبه کرد تا پرافتخارترین تیم جام ملت‌های آسیا حذف شود. تیم ملی در طول تاریخ صاحب ۱۰۵ پنالتی در جریان بازی شده که ۸۹ پنالتی تبدیل به گل شده است. با توجه به اهمیت بازی و زمان پنالتی، می‌توان پنالتی علیرضا جهانبخش را حساس‌تر از همه پنالتی‌ها قلمداد کرد. به بهانه این پنالتی، مهم‌ترین پنالتی‌های تاریخ تیم ملی مرور شده است.

صعود به فینال با پنالتی قلیچ‌خانی

تیم ملی در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۲ به دیدار تیم ملی کامبوج رفت. این بازی در نیمه اول با تساوی ۱۱ به پایان رسید. تیم ملی، اما در ابتدای نیمه دوم صاحب ضربه پنالتی شد که این ضربه توسط پرویز قلیچ‌خانی تبدیل به گل شد و تیم ملی با نتیجه ۲ بر یک به پیروزی رسید. ایران پس از آن در فینال هم برابر کره‌جنوبی به برتری دست یافت و قهرمان شد.

کامبک فراموش‌نشدنی با پنالتی باقری

تیم ملی در اولین بازی از مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی ۱۹۹۸ در دالیان به دیدار تیم ملی چین رفت. چین بازی را بسیار مقتدرانه آغاز کرد و با ۲ گل از ایران پیش افتاد و بیم شکست سنگین ایران می‌رفت. تیم ملی در دقیقه ۶۱ صاحب یک ضربه پنالتی شد که این ضربه را کریم باقری تبدیل به گل کرد. ایران پس از این گل با درخشش مهدی مهدوی‌کیا بازگشت شگفت‌انگیزی به بازی داشت و توانست ۴ بر ۲ چین را شکست دهد.

اولین پنالتی جهانی به نام انصاری‌فرد

تیم ملی در آخرین بازی مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۱۸ به دیدار تیم ملی پرتغال رفت و با پیروزی در این بازی می‌توانست منجر به صعود ایران به مرحله حذفی شود. پرتغال در دقایق پایانی نیمه اول با شوت تماشایی ریکاردو کوارشما به گل رسید. این تیم در ابتدای نیمه دوم صاحب یک ضربه پنالتی شد که با گل شدن آن ممکن بود که کار برای تیم ملی تمام شود، ولی علیرضا بیرانوند با عکس العمل دیدنی، کریستیانو رونالدو را ناکام گذاشت تا تیم ملی در بازی باقی بماند. ایران در دقایق پایانی یک پنالتی به دست آورد که توسط کریم انصاری‌فرد تبدیل به گل شد. این اولین پنالتی تاریخ ایران در جام‌جهانی بود. پس از این گل، بازی با نهایت هیجان و حساسیت دنبال شد، ولی تلاش ملی‌پوشان فایده‌ای نداشت و تیم ملی از دور گروهی حذف شد.

پایان طلسم ۱۹ ساله با پنالتی جهانبخش

دیدار حساس ایران با ژاپن در مرحله یک‌چهارم نهایی می‌رفت که به وقت اضافه کشیده شود، ولی تیم ملی در آخرین دقایق بازی توسط محمدحسین کنعانی‌زادگان پنالتی گرفت و علیرضا جهانبخش کاپیتان تیم ملی که پیشتر ۲ پنالتی برای ایران تبدیل به گل کرده بود مامور زدن این ضربه شد و در دقیقه ۹۶ با شلیک مهار نشدنی دروازه ژاپن را باز کرد تا ایران پس از ۱۹ سال برابر ژاپن به پیروزی دست یابد. این پنالتی، دیرترین پنالتی تاثیرگذار روی نتیجه بازی در تاریخ تیم ملی است و جهانبخش سرنوشت یک بازی مهم را تغییر داد.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *