وزیر ورزش: گزارشی در مورد ژیمناستیک و کشتی ارائه نشده، اما مشکلات را برطرف می‌کنیم مراسم افتتاحیه مسابقات ورزشی دانش آموزان سراسر کشور به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش امروز شنبه ۲۹ مهر با حضور دو وزیر ورزش و جوانان و آموزش و پرورش در دبیرستان پسرانه شهید دستغیب برگزار شد.

در این مراسم کیومرث هاشمی وزیر ورزش و رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش و صادق ستاری فرد معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، حسن روشن پیشکسوت فوتبال و حسین شمس سرمربی سابق تیم ملی فوتسال، سینا کلهر معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و … در دبیرستان شهید دستغیب منطقه ۹ تهران برگزار و مسابقات ورزشی دانش آموزان سراسر کشور به مناسبت هفته تربیت بدنی افتتاح شد.

هاشمی در جمع خبرنگاران گفت: بعد از چند سال در مدرسه حضور پیدا کردم. آموزش و پرورش نقش بی بدیلی در توسعه ورزش چه قهرمانی، همگانی و استعدادیابی دارد. باید در کنار خانواده آموزش و پرورش حضور پیدا می‌کردم و خدمتگزار این خانواده باشم. خوشحالم از این که فصل جدیدی از تفاهم‌نامه‌های مشترکی بین وزارت ورزش و آموزش پرورش در حال ایجاد است. در محور اصلی برنامه‌های اصلی خود در مجلس که به آن اشاره کردم بحث همکاری و تعامل بیشتر با آموزش و پرورش بود. معتقدم ۱۶/۵ میلیون دانش آموز یعنی ۱۶/۵ میلیون استعداد و ۳۰ هزار معلم ورزش یعنی ۳۰ هزار مربی ورزش که در اختیار ورزش هستند و می‌توانند به توسعه ورزش کمک کنند. از صحرایی وزیر آموزش و پرورش تشکر می‌کنم که شرایطی را فراهم کردند تا بتوانیم حرکت جدیدی در توسعه ورزش ایجاد کنیم.

وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که در طرح استعدادیابی اعلام کرده بودید که وزارت آموزش و پرورش همکاری نداشته است، افزود: بحث همکاری نبوده بلکه بحث من این بود که به همکاران خود در وزارت ورزش تاکید کردم که استعدادیابی باید در اختیار آموزش و پرورش باشد. آنچه ضرورت دارد هماهنگی بین دو مجموعه است. باید تشکیلات فدراسیون‌های ورزشی را هماهنگ کنیم. علاوه بر دفتر تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزش در خود مجموعه آموزش و پرورش، فدراسیونی تحت عنوان ورزش مدارس داریم که این یک فدراسیون پشتیبان است. فقط صرف دانش آموزان نیست و تمام فدراسیون‌های ما را می‌توانند پوشش دهند و به کمک آن‌ها بیایند؛ بنابراین سال آینده برای المپیاد استعداد‌های برتر قطعا از ظرفیت بزرگ مجموعه تربیت بدنی آموزش و پرورش بهره خواهیم گرفت. 

وی ادامه داد: اگر در گذشته کوتاهی در این زمینه بوده با فعالیت‌های آینده آن را برطرف خواهیم کرد، زیرا اعتقاد دارم برای توسعه ورزش دو بخش خیلی اثرگذار است؛ یکی بخش باشگاه و دیگری خود مدارس هستند که مدرسه می‌تواند کانون و محور توسعه ورزش باشد. به ویژه با ظرفیت خوبی که در کشور وجود دارد و با آمادگی خوبی که وزارت آموزش و پرورش و ستاری فرد که خود تحصیل کرده رشته ورزش هستند امیدوارم با کمک هم بتوانیم حرکت‌های جدیدی در توسعه ورزش ایجاد کنیم.

هاشمی درباره کم تحرکی و چاقی دانش آموزان و تفاهم‌نامه‌های وزارت ورزش و آموزش و پرورش در این خصوص گفت: این تحقیقی بود که در مجموعه خود آموزش و پرورش انجام شد و معتقدم با ۲ ساعت زنگ ورزش شاید نتوانیم کار‌های بسیار بزرگی انجام داد، اما شرایطی در آموزش و پرورش تحت عنوان زمان اوقات فراغت فراهم است و می‌توانیم با برنامه‌هایی که از قبل پیش بینی می‌شود از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم، چون دانش آموزان همه به فعالیت‌های ورزشی علاقه دارند. شاید از دانش آموزان سوال کنیم محبوب‌ترین معلم شما کیست می‌گویند معلم ورزش به خاطر ماهیتی که ورزش دارد باید از این ظرفیت استفاده کنیم. قطعا تفاهم‌نامه‌هایی در بخش‌های مختلف با آموزش و پرورش از جمله استعدادیابی خواهیم داشت. تمرکز مسابقات باید در یک جا باشد، اگر ظرفیتی در یک رشته ورزشی وجود دارد که رده سنی آن به آموزش و پرورش می‌خورد و سایر فدراسیون‌ها و ادارات ورزش و جوانان وظیفه‌ای برای برگزاری ندارند، همه این‌ها را باید یک کاسه کنیم تا مسابقات هماهنگ و یک دست داشته باشیم.

هاشمی در پایان درباره انتخابات فدراسیون‌های ژیمناستیک و کشتی گفت: هنوز گزارشی درباره فدراسیون‌های ژیمناستیک و کشتی به بنده ارائه نشده، اما مسوولان فدراسیون‌ها پیگیر هستند، قطعا مشکلات را برطرف می‌کنیم. دغدغه ما نباید اینگونه مسائل باشد بلکه دغدغه ما باید اصل کار و ظرفیت‌های ورزشی باشد.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *