معرفی ستاره‌های مشترک میلان و یوونتوس



حساس‌ترین جدال هفته نهم سری آ ایتالیا، از ساعت ۲۲ و ۱۵ دقیقه امشب در ورزشگاه سن سیرو بین تیم‌های میلان و یوونتوس برگزار می‌شود. به بهانه رویارویی میلان و یوونتوس به مرور کارنامه برخی از ستاره‌هایی می‌پردازیم که در هر ۲ تیم سابقه بازی دارند.

آندره‌آ پیرلو
او یکی از ستون‌های روسونری بود. تعلق پیرلو به میلان تا حدی بود که تصور می‌شد این بازیکن قرار است تا ابد در جمع قرمزپوشان این شهر ماندنی باشد. با این حال افت میلان و افت جایگاه فنی پیرلو در این تیم، هافبک ایتالیایی را برای یک ماجراجویی جدید به تورین فرستاد. پیرلو در یوونتوس به اوج بازگشت و در هر ۲ تیم دوران درخشانی را پشت سر گذاشت. اسطوره روسونری پس از ۴۰۱ بازی، ۴۱ گل و ۷۰ پاس گل برای میلان سر از جمع بازیکنان بیانکونری در آورد و ۱۶۴ بازی هم برای یووه انجام داد.

پیرلو در یوونتوس ۱۹ گل و ۳۸ پاس گل را هم به ثبت رساند تا همانقدر که در میلان درخشان بود در پیراهن بانوی پیر هم محبوب و به یاد ماندنی ظاهر شده باشد. او ۲ اسکودتو را با میلان بالای سر برد و ۴ بار هم با یوونتوس فاتح لیگ ایتالیا شد. با این حال پیرلو قهرمانی‌های اروپا را مدیون روسونری است و با تیم تورینی هرگز موفق به فتح لیگ قهرمانان اروپا نشد.

روبرتو باجو
بیانکونری برای جذب ستاره محبوب فوتبال دوستان ایتالیایی پیش‌دستی کرد و پیش از دیگر بزرگان موفق به خرید باجو شد. باجو برای یووه ۲۰۰ بار به میدان رفت و در این مدت با ثبت ۱۱۵ گل و ۴۷ پاس گل از مهم‌ترین ستاره‌های بانوی پیر به شمار می‌رفت. با این حال این حجم از درخشش مانعی برای پیوستن او به رقیب میلانی نبود و در سال ۱۹۹۵ روسونری این ستاره ملی‌پوش را با مبلغی حدود ۱۰ میلیون یورو به خدمت گرفت.

دوران حضور در میلان برای باجو به درخشانی سال‌های بازی او برای یووه نبود، اما این بازیکن در هر ۲ تیم بزرگ فوتبال کشورش یک بار موفق به بالای سر بردن جام قهرمانی سری‌آ ایتالیا شد. در حقیقت باجو با کوچ از یووه به میلان قهرمانی را با خودش از شهری در ایتالیا به شهر دیگری برد و ۲ فصل متوالی با ۲ تیم متفاوت بر بام فوتبال باشگاهی کشورش ایستاد.

زلاتان ایبراهیمویچ
درخشش ستاره سوئدی آژاکس خیلی زود یوونتوس را متوجه زلاتان ایبراهیمویچ کرد. مهاجم کاریزماتیک و خبرساز بیانکونری در یووه به موفقیت ویژه‌ای دست پیدا نکرد تا این تیم را پس از رخ دادن فاجعه کالچو پولی به مقصد اینتر ترک کند. با این حال نراتزوری هم هیجان تمام نشدنی زلاتان برای تجربه‌های جدید را سیراب نکرد تا این بازیکن در یک سیر طولانی تغییر تیم‌ها ۲ بار در ۲ مقطع مهم به میلانی‌ها بپیوندد.

مقطع اول حضور زلاتان در میلان با قهرمانی این تیم در فصل ۱۱-۲۰۱۰ همراه شد و مقطع دوم او را تبدیل به منجی روسونری کرد. میلان باز هم قهرمان شد و باز هم ستاره شاخص ترکیب دستکم به لحاظ روحی زلاتان، نام داشت. او در مجموع در ۱۶۳ بازی برای میلان ۹۳ گل و ۳۵ پاس گل را به ثبت رساند و از اسطوره‌های این باشگاه به شمار می‌رود. این در حالی است که در تورین کسی زلاتان را به عنوان اسطوره نمی‌شناسد.

فیلیپو اینزاگی
گلزن سابق روسونری پیش از شروع دوران طولانی حضور در جمع قرمز‌های میلانی سابقه پوشیدن پیراهن یوونتوس را در کارنامه دارد. سال ۱۹۹۷ بود که یووه با مبلغ نسبتا زیادی در حدود ۱۰ میلیون یورو مهاجم آتالانتا را به تورین آورد در ۱۶۵ بازی شاهد ۸۹ گل و ۲۰ پاس گل این بازیکن بود. اینزاگی با یووه به قهرمانی ایتالیا هم دست پیدا کرد، اما سرنوشت او را هم در تور رقیب یووه قرار داد. انتقال پر سر و صدای ۳۶ میلیون یورویی اینزاگی به میلان از سنگین‌ترین ارقام جابه‌جایی بازیکنان بین این ۲ تیم در تاریخ به شمار می‌رود.

اینزاگی در ترکیب میلان سابقه دور و درازتری را بر جای گذاشت و در ۳۰۰ مسابقه با ثبت ۱۲۶ گل از به یاد ماندنی‌ترین بازیکنان قرمز‌ها در سال‌های گذشته بود. ۲ قهرمانی سری‌آ و ۲ لیگ قهرمانان هم پاداش روسونری برای اینزاگی به جهت پیوستنش به این باشگاه محسوب می‌شد.

ادگار داویدز
ستاره هلندی سابق دنیای فوتبال از ستاره‌هایی است که در ترکیب هر ۳ غول فوتبال ایتالیا به میدان رفته و جالب اینجاست که عموم هواداران هیچ کدام از این ۳ تیم او را به عنوان یاغی یا بازیکن مورد تنفر نمی‌شناسند.

در ابتدا میلان پدیده فوتبال هلند را کمی با تاخیر از آژاکس شکار کرد. داویدس، اما پس از ۳۱ بازی برای روسونری به یووه ملحق شد تا دوران طولانی‌تری را در این تیم پشت سر بگذارد. او در زمستان ۱۹۹۸ یوونتوسی شد تا ۲۳۵ بازی برای این تیم انجام دهد و ۳ بار به قهرمانی ایتالیا دست پیدا کند. خاطرات دوران حضور داویدز در میلان با درخشش او در پیراهن بیانکونری این روز‌ها در خاطره فوتبال دوستان کمتری باقی مانده و اکثریت قریب به اتفاق ادگار داویدز را به عنوان ستاره درخشان دوران گذشته یوونتوس می‌شناسند.

جانلوکا زامبروتا
مدافع همیشه آماده و با ثبات تیم ملی ایتالیا در ۲۲ سالگی به جمع یوونتوسی‌ها ملحق شد و خیلی زود نقشی کلیدی در یوونتوس پیدا کرد. زامبروتا با یووه به ۲ قهرمانی سری‌آ هم رسید، اما سقوط یووه به دسته پایین‌تر به خاطر اتهامات وارد شده، این بازیکن را در جمع خروجی‌های آن دوران بیانکونری قرار داد. در این ماجرا میلان زودتر از دیگران وارد عمل شد و مدافع مطمئن و تاثیرگذار تیم ملی را جذب کرد. زامبروتا که ۲۹۷ بازی برای یووه انجام داده بود برای میلان هم ۱۰۷ بار به میدان رفت و یک قهرمانی دیگر را در کارنامه خودش ثبت کرد. با این حال فوتبالدوستان بهترین سال‌های او را مربوط دوران حضورش در ترکیب بانوی پیر می‌دانند.



Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *