لطیف، شاعرانه و دلنشین

لینک کوتاه این مطلب : https://liyalestan.ir/4sw3
در شب ولادت باسعادت کریم اهل‌ بیت(ع) حضرت امام حسن مجتبی(ع) جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب فارسی با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.


در این دیدار ۴۰ نفر از شاعران جوان و پیشکسوت سروده‌های خود را در موضوعات مختلف دینی، اجتماعی و سیاسی قرائت کردند. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از شعرخوانی شاعران، با ابراز خرسندی از استمرار پیشرفت و رو به اوج بودن شعر فارسی، شعر را رسانه‌ای مهم و تأثیرگذار در دوران جنگ رسانه‌ای خواندند و گفتند: در این عرصه باید از میراث کم‌نظیر شعر و ادب فارسی به عنوان رسانه‌ای قدرتمند، اثرگذار و نافذ به بهترین وجه استفاده شود.
ایشان در ادامه به بیان چند توصیه خطاب به شاعران و دست‌اندرکاران شعر و ادب فارسی پرداختند و در توصیه اول با اشاره به ضعف ترجمه و برگردان اشعار خوب و قوی فارسی به دیگر زبان‌ها گفتند: شعر خوب باید در معرض استفاده افکار عمومی دنیا قرار بگیرد بنابراین باید نهضت ترجمه ایجاد شود تا اشعار با نثر شاعرانه، گویا و قوی در اختیار دیگران قرار بگیرد که این کار مهم و سخت، کار دولت است. 
رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر ضرورت انس با شعر از دوران کودکی تا نوجوانی و جوانی، وارد کردن بیش از پیش اشعار در کتاب‌های درسی به عنوان بخشی از ابزار انتقال تمدن، فرهنگ و معارف را وظیفه وزارت آموزش و پرورش برشمردند. 
ایشان با ابراز تأسف از مظلوم واقع شدن زبان فارسی در برابر هجوم لغات بیگانه، در توصیه‌ای دیگر، پاسداشت این زبان پُرکشش و قابل توسعه را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: در مقابل این هجمه باید کلمات معادل فارسی که بعضاً بسیار زیباتر و استعمال آن‌ها آسان‌تر است استفاده شود و با کاستن از لغات فرنگی، به خلوص زبان فارسی افزوده شود. 
در ادامه در گفت‌وگو با دو تن از شاعرانی که در دیدار امسال رهبر معظم انقلاب با شاعران حضور داشتند در خصوص حال و هوای دیدار امسال قرار گرفتیم که می‌خوانید. 

نگاه ویژه به شعر
محمود حبیبی کسبی از شاعرانی است که بارها در جلسات شاعران با رهبر معظم انقلاب حضور داشته و در این نشست‌ها شعر قرائت کرده است. این شاعر در خصوص حال و هوای دیدار امسال گفت: کم پیش می‌ آید کسی در این جلسه شعر بخواند و رهبر معظم انقلاب نکاتی را ذکر نکنند. از فیلم‌هایی که پس از این جلسه در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر می‌شود خیلی مطالب می‌شود استخراج کرد.
این شاعر افزود: رهبر معظم انقلاب هم شاعر و ادیب هستند و هم در انجمن‌های ادبی مهم حضور داشته‌اند. با انجمن‌های ادبی قدیم خراسان که با حضور شاعران بزرگی مثل محمد قهرمان، مرحوم اخوان ثالث و مرحوم کمال برگزار می‌شد، مراودات ادبی داشتند که همه این‌ها تجاربی با خود دارد که سبب می‌شود نکاتی که می‌گویند درست و کارآمد باشد.یادم است نخستین بار که در محضر ایشان غزل آزادی را خواندم نکاتی را فرمودند و محبت داشتند، بار دوم قصیده‌ای در مدح امام رضا(ع) قرائت کردم که ایشان تحسین و درباره یکی دو تا از ابیات سؤال کردند و بار سوم که قصیده‌ای در مدح حضرت خدیجه(س) خواندم ایشان پیشنهادی مطرح کردند که واقعاً جالب بود. بیت من این بود که: 
دمید در برهوت حجاز، یاس از تو/ بهشت می‌شود از مقدمت، جهنم هم ایشان پس از تحسین و لطف فرمودند در مقام حضرت خدیجه(س) درست نیست که قدوم ایشان به جهنم برسد به نیت بهشت. پیشنهاد ایشان در آن جلسه این بود که کلمه مقدم عوض شود.
من همان شب فکر کردم و دیدم نقد ایشان درست است، تغییراتی در شعر دادم و این گونه شد: دمید در برهوت حجاز، یاس از تو/ بهشت می‌شود از برکتت، جهنم هم
حبیبی کسبی درباره تأثیر دیدار شاعران با رهبر معظم انقلاب در رشد و ارتقای شعر معاصر فارسی معتقد است: تا جایی که من می‌دانم تنها گروهی از هنرمندان که هر ساله دیدار منظم و مستمر با ایشان داشتند شاعران بوده‌اند. ایشان نگاه ویژه‌ای به شعر دارند و معتقدند شعر هنر بومی و مذهبی ماست یعنی هم هنر ملی کشور ماست و هم هنر مذهب تشیع است؛ به نوعی شعر رسانه شیعه است.به هر حال در جهان ما را به شعر می‌شناسند. جایگاه شعر در مکتب تشیع جایگاه ویژه‌ای است و بزرگان شیعه و ائمه(ع) ما هم شاعر بودند و هم از شعر بهره می‌بردند. رهبر معظم انقلاب هم این جایگاه را کامل می‌شناسند و هم در این سال‌ها تلاش کرده‌اند این جایگاه رفیع را تبیین کنند تا دیگران متوجه این جایگاه رفیع بشوند و بدانند شعر فقط یک هنر نیست بلکه هنر ملی و مذهبی و رسانه مکتبی و ملی ماست.
این شاعر اظهار کرد: نگاه رهبر معظم انقلاب به شعر، راهبردی و بنیانی است نه مثل برخی مسئولان که شعر برایشان فقط زینت المجالس است. 
حبیبی کسبی در توصیف حال و هوای جلسه شعر شاعران با رهبر معظم انقلاب بیان کرد: اینکه ایشان توجه و احترام ویژه برای شاعران و برای شعر قائل‌اند این محفل را از یک جلسه عادی خارج می‌کند و به یک جلسه راهبردی در حوزه فرهنگ و ادبیات انقلاب اسلامی تبدیل می‌کند.

صمیمی‌ترین دیدار رهبر معظم انقلاب
حجت‌الاسلام علی مقدم متخلص به عاصی خراسانی، شاعر جوان معاصر که در دیدار امسال شاعران با رهبر معظم انقلاب حضور داشته است در گفت‌وگو با خبرنگار قدس با بیان اینکه متفاوت‌ترین جلسه هر سال، نیمه ماه مبارک رمضان با حضور شاعران در محضر مقام معظم رهبری برگزار می‌شود، بیان کرد: هر ساله با حضور شخص اول کشور جلسه شاعرانه‌ای در حضور ایشان برگزار می‌شود که متفاوت‌ترین جلسه معظم‌له در طول سال است. به شهادت خیلی از افرادی که در این نشست حضور داشتند این محفل صمیمی‌ترین دیداری است که رهبر معظم انقلاب هر سال برگزار می‌کنند. فضای جلسه خیلی صمیمی است که این لطافت در جلسات دیگر ایشان به چشم نمی‌خورد.
به باور این شاعر، دیدار رهبر معظم انقلاب با شاعران، لطیف‌ترین، شاعرانه‌ترین و دلنشین‌ترین جلسه دیدارهای ایشان است. علی مقدم گفت: ایشان بیشتر به عنوان شخصیت سیاسی و دینی در جامعه ما و حتی در جهان مطرح هستند و در بقیه جلسات آن ابعاد ایشان مورد توجه است ولی در دیدار شاعران بُعد شاعری ایشان مورد توجه است؛ انسی که ایشان با شاعران و ادبیات از گذشته داشتند از شهریار و مرحوم اخوان که با آن‌ها دوست بودند تا شاعران امروز سبب شده این دیدار خیلی خاص باشد.
این شاعر با تأکید بر اینکه دیدار سالانه شاعران با رهبر معظم انقلاب در ارتقای شعر در کشور ما و به طور کلی در رشد شعر فارسی بسیار تأثیرگذار بوده است، معتقد است: از شاعران پارسی‌گوی ایران و حتی بقیه کشورها در این نشست حضور دارند و شعر می‌خوانند و وقتی شعر تمام شد معظم‌له مطالب دقیقی بیان می‌کنند که این نکته‌ها و این نشست از چند جهت مهم است؛ نخست اینکه علاقه شخص اول کشور به ادبیات و اهمیت به شعر باید الگوی بقیه مسئولان کشور باشد که آن‌ها هم در هر مرتبه‌ای که هستند، به شعر و ادبیات توجه کنند.
نکته دوم تأثیر این دیدار بر شاعران جوان است، خیلی از جوان‌ها به خاطر حضور در این نشست تلاش می‌کنند وارد حوزه شعر شوند یا در این زمینه خودشان را ارتقا بدهند. 
از جنبه محتوایی هم این نشست خیلی مهم است، دغدغه‌هایی که ایشان نسبت به ادبیات فارسی و شعر دارند یک الگو است مثلاً چند محوری که امسال ایشان مطرح کردند درباره پاسداشت زبان فارسی یا نهضت ترجمه اشعار پارسی، بسیار مهم بود.
وی افزود: ایشان در جلسات نکاتی درباره ادبیات ارائه می‌کنند که خیلی برای شاعران و فعالان ادبیات مهم است.همین امسال شاعری شعری خواند و رهبر معظم انقلاب گفتند شعر شما برخی ابیاتش فعل نداشت تا معنای جمله را کامل بیان کند. پس از جلسه من دیدم چند نفر گفتند تا زمانی ‌که ایشان این نکته را نگفته بودند ما متوجه این نکته ظریف نشده بودیم.مطالبی که ایشان بیان می‌کنند حساسیتی میان شاعران ایجاد می‌کند که آن‌ها را مجاب می‌کند، دقیق باشند.

ضعف حافظه ادبی و شعری 
مقدم در توصیف حال و هوای جلسه امسال شاعران با رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: یکی از مضامین مهمی که رهبری معظم در نشست امسال به آن اشاره کردند این بود که حافظه ادبی و شعری مردم ما ضعیف شده و در موارد نیاز، شعری به ذهنشان نمی‌آید. 
وی یادآور شد: مسئله مورد اشاره خیلی جدی است متأسفانه در جامعه ما خیلی شعر رسوخ نکرده یعنی افراد تحصیلکرده جامعه ما ممکن است نتوانند شعر شاعرانی مثل فردوسی، حافظ و سعدی را درست بخوانند و این در حالی است که شخص اول کشور این قدر به حوزه شعر و ادبیات علاقه دارند و تقریباً همه شاعران مهم و سرشناس پیش و پس از انقلاب با ایشان مأنوس بودند اما نسل‌های جدید انسی با شعر ندارند. برای حل این مشکل راهکارهایی وجود دارد که به نظر من مهم‌ترینش رسانه است اگر متولیان رسانه اهل شعر و ادبیات باشند و این حوزه را بشناسند مردم هم با شعر بیشتر مأنوس خواهند شد.

خبرنگار: صدیقه رضوانی‌نیا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *