قاسمپور: نباید انتظار صعود تیم ملی امید به المپیک را داشته باشیم

ابراهیم قاسمپور کارشناس فوتبال درباره حذف تیم ملی امید از مسابقات انتخابی المپیک اظهار کرد: این اتفاق به کرات و در ۴۸ سال گذشته رخ داده و نباید زیاد تعجب کنیم. با این مدیریت در ورزش خیلی عجیب نیست. انتخاب‌ها، برنامه ریزی و امکاناتی که می‌دهند همه اش مشکل ساز است و مشکلی را از پای تیم ملی امید برنداشت. موقعی که زمان را از دست می‌دهیم و ۶ ماه مانده به مسابقات، سرمربی تیم ملی امید را انتخاب می‌کنند و تدارکات خوبی هم نمی‌بینند و مشکلات عدیده‌ای وجود دارد نباید انتظار داشته باشیم که تیم ملی امید نتیجه بگیرد.

او درباره  اینکه علت صعود نکردن تیم ملی امید به المپیک چیست، گفت: ما در چه چیزی نتیجه گرفتیم که می‌خواهیم تیم ملی امید به المپیک برود. مگر تیم بزرگسالان ما در ۵۰ سال و خرده‌ای در جام ملت‌های آسیا قهرمان شده است یا مقامی کسب کردیم. چند مرحله به جام جهانی صعود کردیم که کار شاقی نیست. ما از لحاظ استعداد، ضریب هوشی، خلاقیت، تعصب و غیرت زبانزد عام و خاص هستیم و با این همه امتیازات باید یکی از تیم‌های صعود کننده به جام جهانی باشیم.

ورزش ما بی صاحب و بی برنامه است 

قاسمپور اظهار کرد: ورزش ما بی صاحب و بی برنامه  است و مسئولان هیچ چیزی برای ارائه ندارند. برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت نداریم و امکانات درستی به تیم ملی نمی‌دهند و بازی‌های تدارکاتی خوبی برای تیم ملی نمی‌گذارند. تیم ملی بزرگسالان ما ۲ بازی با تیم‌های ضعیف می‌کند، اما تیم ملی ژاپن با تیم ملی آلمان و ترکیه بازی می‌کند. نباید انتظار داشته باشیم تیم امیدمان نتیجه بگیرد.

عنایتی کمترین نقش را در ناکامی تیم ملی امید دارد 

این کارشنا س فوتبال درباره اینکه نقش عنایتی را در ناکامی تیم ملی امید چقدر می‌داند، گفت: به نظرم عنایتی کمترین نقش را دارد به دلیل اینکه زمان زیادی از دست دادیم تا مربی انتخاب کنیم. ما برای تیم‌های پایه خود برنامه ریزی خاصی نداریم و مربیانشان را چند ماه قبل از مسابقات انتخاب می‌کنیم و زمان نمی‌دهیم. انتخاب‌های منطقی و اصولی نداریم. من احترام خاصی برای عنایتی قائل هستم و بحثی نیست، اما مهدوی کیا را با آن همه سوابق، تجربه و حضورش در بالاترین سطح اروپا زمان کمی به او دادند و در نهایت کنارش گذاشتند و عنایتی را برای تیم ملی امید انتخاب کردند.  این جابه جایی چقدر کارشناسی شده  است.

خرد فردی در فدراسیون فوتبال تصمیم می‌گیرد 

او درباره اینکه قلعه نویی پیشنهاد سرمربیگری عنایتی در تیم ملی امید را داده بود و از او حمایت کرد، بیان کرد: قلعه نویی این اختیار را داشت که سرمربی تیم ملی امید را انتخاب کند البته سرمربیان تیم ملی بزرگسالان، امید، جوانان و نوجوانان باید از کانالی رد بشوند و رزومه و سوابقشان بررسی شود و این باید زیر نظر کمیته فنی صورت بگیرد البته کمیته فنی در فدراسیون فوتبال وجود ندارد یعنی همه فدراسیون در تاج خلاصه شده است. هر تصمیمی که درست یا غلط باشد باید تاج  بگیرد. او به کرات از خرد جمعی استفاده می‌کند، اما در فدراسیون فوتبال خرد فردی تصمیم می‌گیرد. به نظرم هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال که اصولی و غیراصولی در آن هستند، کشک است و به همین دلیل تاج تصمیمات غلطی می‌گیرد. یک نفر تصمیمات خود را به اکثریت القا و تحمیل می‌کند و این اتفاقات می‌افتد.  

اگر مقامی به دست می‌آوریم بر حسب اتفاقات و امدادهای غیبی است  

قاسمپور درباره اینکه تیم ملی امید می‌تواند در بازی‌های آسیایی هانگژو موفق شود، گفت: بازی‌های آسیایی حساسیتش نسبت به مسابقات المپیک کمتر است. نمی‌دانم ما غیب گو نیستیم که بگوییم موفق می‌شوند یا نه! ابزار و نفراتش را دارند و اکثریت این بازیکنان در لیگ برتر  بالاترین سطح فوتبال بازی می‌کنند. حالا این به هدایت تیم، استفاده کردن از بازیکنان به خوبی چیدن مهره‌ها کنار هم برمی‌گردد و از همه مهمتر فدراسیون ابزار و امکانات لازم، بازی‌های تدارکاتی و خیلی چیز‌ها را در اختیار تیم ملی امید  بگذارد. گاهی اتفاقاتی می‌افتد که  به ضرر یک تیم و یا به نفع یک تیم تمام می‌شود. یک تیم در بهترین شرایطش شکست می‌خورد و یکی در بدترین شرایطش مقامی را به دست می‌آورد. ما اگر مقامی به دست می‌آوریم بر حسب اتفاقات، امداد‌های غیبی، خلاقیت و شعور بازیکنان به دست می‌آوریم در اصل روی توانایی‌ها، فوتبال منطقی، تاکتیک خاص، برنامه ریزی و تدارکات خوب نیست و اگر نتیجه بگیریم مقطعی است و تداوم ندارد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *