سی و یکمین دوره نمایشگاه  قرآن افتتاح شد

[ad_1]

سی و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم شامگاه چهارشنبه اول فروردین در مصلی امام خمینی(ره) افتتاح شد.

سی و یکمین دوره نمایشگاه  قرآن افتتاح شدبه گزارش خبرنگار ایکنا، مراسم افتتاحیه سی و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم شامگاه چهارشنبه اول فروردین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران قرآنی کشورمان در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد.

در ابتدای این مراسم هادی موحدامین، قاری بین‌المللی کشورمان به تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداخت و پس از آن کلیپی از وضعیت این روزهای مردم غزه و فلسطین که با آواز سنتی ایرانی نیز همراه بود، پخش شد. این کلیپ به دعای تحویل سال و تصاویری از بارگاه ملکوتی امام هشتم به پایان رسید.

در ادامه این مراسم شبیر فیروزیان، سرپرست معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه قرآن به بیان سخنانی پرداخت.

 وی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به اینکه تقارن بهار طبیعت و بهار قرآن را به فال نیک‌ می گیریم، گفت: امیدواریم دعای تحویل سال در هم زمانی بهار طبیعت و بهار قرآن برای ما دوچندان ‌محقق شود. نمایشگاه قرآن با شعار می‌خوانمت آغاز شده است، این شعار تجاوبی به توصیه خداوند متعال است که فرمودند «اقرا» و «فقرا ما تیسر من القرآن»؛ ما در پاسخ به این ‌توصیه می‌گوییم‌ می‌خوانمت.

فیروزیان با اشاره به اینکه یکی ‌از مهمترین و اصلیترین ابزارهای انتقال مفاهیم قرآن به مردم هنر است، بیان کرد: آنچه در روح ‌و‌ جان مردم اثر‌ می‌گذارد هنر است. ما مفاهیم قرآنی را با ابزارهای هنری جذاب و متنوع برای مردم بازگو می‌کنیم.

رئیس سی و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن با اشاره به اینکه بخش های متنوعی در این نمایشگاه تدارک دیده شده است، گفت: بخش بین‌الملل امسال با حضور ۲۵ کشور برگزار شده و‌ محصولات پژوهشی و هنری قرآنی در بخش بین‌الملل حضور خواهد داشت. همچنین روز پنج شنبه دوم فروردین دومین نشست بین‌المللی قرآن تهران برگزار می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه یکی از اصلیترین مسائل ما همواره مسئله کودک‌ و ‌نوجوان بوده است بیان کرد: در نمایشگاه به این مسئله اهتمام‌ خوبی ورزیده شده است. در کنار این، مسئله دیگر بحث زن، خانواده،‌ حجاب و‌ عفاف و ‌پوشش ایرانی و اسلامی است که به همه این موارد به شکل ویژه پرداخته شده است.

سرپرست معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد گفت: مسئله راهبردی دیگر برای ما مسئله جمعیت و مسائل مربوط به حکومت دینی و قرآنی است که در نمایشگاه مورد توجه واقع شده است.

فیروزیان اظهار کرد: بخش نهج‌البلاغه بخش ویژه امسال است، این بخش یکی از پربارترین بخش‌ها به لحاظ محتوایی و زیبایی ‌هنری است که به شکل ‌ویژه به آن‌ پرداخته شده است.

فیروزیان افزود: ما در نمایشگاه مفاهیم عمیق قرآنی را در قالب هنری به صورت جذاب برای مردم ساده‌سازی کرده‌ایم، همان چیزی که خداوند متعال در قرآن نیز بر آن تأکید کرده است.

وی با اشاره به اینکه شعار نمایشگاه امسال یک‌ شعار راهبردی است، گفت: ما معتقدیم‌ خواندن قرآن یک‌ مسئله راهبردی است و انس مردم با قرآن قدرت نرم برای ما ایجاد می‌کند. یکی از دلایل مقاومت مردم فلسطین همین موضوع انس با قرآن است. خداوند به ملتی که با قرآن مأنوس باشد صبر و مقاومت‌ می دهد.

وی در بخش پایان صحبت‌های خود با اشاره به اینکه نمایشگاه امسال نمایشگاه ‌ویژه‌ای از لحاظ بصری، ‌محتوایی و هنری خواهد بود، به طرح حافظ شو به عنوان یکی از طرح‌های ویژه این نمایشگاه اشاره و بیان کرد: این طرح به صورت یک پویش از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شده است. در این طرح نوجوانان متقاضی حافظ 14 سوره پایانی قرآن کریم خواهند شد.

بر اساس گزارش ایکنا در بخش دیگری از این مراسم گروه  همخوانی ‌نجم‌الثاقب به اجرای قطعه می‌خوانمت پرداخت.

در ادامه این مراسم محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیان‌ سخنانی پرداخت و گفت: خوشحالیم ‌که در اولین روز بهار طبیعت و در روز آغاز سال ۱۴۰۳ هجری شمسی در ایام الله ماه مبارک رمضان سی و یکمین نمایشگاه قرآن آغاز به کار می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سنت برگزاری نمایشگاه قرآن وارد دهه چهارم عمر شریف خود شده است گفت: ما خوشحالیم امسال در کنار فعالان قرآنی کشور، اصحاب قرآن از 26 کشور دنیا نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

این گزارش در حال تکمیل است…

انتهای پیام

لینک منبع خبر

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *