دسته ده‌تایی اردک سرسفید میهمان تالاب کانی‌برازان شد

[ad_1]
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: کارشناسان این اداره دسته ده‌تایی اردک سرسفید مهاجر را در تالاب بین‌المللی کانی‌برازان این شهرستان مشاهده کردند.

فاروق سلیمانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: هر چند در سال‌های قبل نیز در این فصل، اردک سرسفید در پناهگاه حیات وحش و تالاب بین‌المللی کانی‌برازان مشاهده شده بود، اما این برای نخسیتن بار است دسته ده‌تایی از این گونه در حال انقراض در این تالاب دیده می‌شود.

وی اضافه کرد: اردک‌های سرسفید در این فصل به منظور لانه‌سازی و تخم‌گذاری وارد تالاب می‌شود و با توجه به آب کافی، امنیت و فضای نیزاری مناسب در تالاب بین‌المللی کانی‌برازان، تعدادی از این گونه با ارزش هر سال این تالاب را برای جوجه‌آوری انتخاب می‌کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: اردک سرسفید، حساسیت زیادی محل لانه سازی و جوجه‌آوری خود دارد و در صورت وجود مزاحم حتی اگر تخم‌گذاری هم کرده باشد، لانه خود را ترک می‌کند.

وی با بیان اینکه مشاهده اردک سرسفید در تالاب کانی برازان مهاباد می‌تواند خبر خوشی برای دوستداران محیط زیست باشد افزود: اردک سرسفید در سطح جهانی در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارد و باید از مناطق تولید مثل آن حفاظت کامل به عمل آید.

اردک سرسفید با نام «white headed Duck» از راسته غازسانان و تیره اردکیان بوده و نام علمی آن «Oxyura Leucocephala» است؛ این پرنده از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست در فهرست گونه‌های در خطر انقراض قرار دارد.

لینک منبع خبر

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *