خطیر: از سقف بودجه عبور نکرده‌ایم/ گل محمدی حرف‌های شایسته‌ای نزد

علی خطیر، مدیرعامل باشگاه استقلال با حضور در برنامه تلویزیونی «ورزش و مردم» درباره اختلافات دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: در زمانی که بحث انتخاب مدیرعامل استقلال بود، من هم تعجب کردم که بعد از ۶، ۷ سالی که در فوتبال بودم برای اولین بار بود که یک جایی آدم را دعوت کنند و بگویند رزومه بدهید و یک شخص را انتخاب کنند. من خودم به شخصه لذت بردم و برایم جالب بود، چون در حوزه ورزش ندیده بودم که چنین اتفاقی بیفتد و باید از مجموعه آقای قربان‌زاده تشکر کنم. اصل کار قشنگ بود و همه جای دنیا هم به این شکل انجام می‌شود و آدم‌ها در یک فرایند تخصصی انتخاب می‌شوند و امیدوارم این موضوع در حوزه ورزش نهادینه شود و ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: من هم از این فضایی که به وجود آمده است، ناراحت هستم و در مجموعه باشگاه استقلال نگرانی داریم. استقلال شروع کننده این فضای دوقطبی چند روز اخیر نبود. من خیلی مراقبت کردم که این اتفاق نیفتد و از همه دوستان خواستم که وارد این فضا نشوند و از سرمربی و بچه‌های روابط عمومی خواستم که شروع نکنند. باشگاه استقلال شروع‌کننده داستان نبود و دوستان ما در پرسپولیس نمی‌دانم عامدانه یا سهوی این مسئله را شروع کردند. افرادی در باشگاه پرسپولیس نسبت به اتفاقاتی که در استقلال افتاده است، استوری گذاشتند و گفتند که دروغ است و تخلف است و باشگاه استقلال را متهم به یک کار خلاف کردند که زیبنده پرسپولیسی‌ها نبود. بعد از آن سرمربی پرسپولیس در کنفرانس مطبوعاتی یک صحبت‌هایی کرد که من نپسندیدم و این اصلا خوب نبود.

خطیر افزود: یحیی گل‌محمدی جزو اسطوره‌های فوتبال است و البته نباید فراموش کنیم که در این طرف هم بزرگترین لژیونر فوتبال ایران به نام جواد نکونام قرار دارد و هنوز بازیکنانی مانند مهدی طارمی و سردار آزمون که در فوتبال اروپا بازی می‌کنند، به سبقه او نرسیده‌اند. اگر قرار باشد به گل‌محمدی احترام گذاشته شود، در این سمت باید به نکونام بیشتر احترام گذاشته شود. او در سبقه ملی و در عرصه بازیگری و افتخاراتی که داشته به مراتب بالاتر است. من این فضا را اصلا نپسندیدم. من خیلی تلاش کردم که به این فضا وارد نشویم و جواب ندهیم. نگاه کنید ما در حد یک بیانیه ساده کار کردیم و اجازه ندادیم کسی استوری بگذارد و جوابی بدهد، چون می‌دانستیم این اتفاق خوب نیست، اما از یک جایی ناچار شدیم، چون صحبت از حق تیم‌مان بود. امیدواریم که در باشگاه پرسپولیس تدبیری بیندیشند و کسانی که حق صحبت دارند، کانالیزه صحبت کنند. آن‌ها نمی‌توانند به تیم رقیب بی‌احترامی کنند. اگر احساس می‌کنند که حق‌شان خورده شده است، نهاد‌های قضایی فدراسیون برای همین است. آن‌ها که بیشترین امتیازات را در سال‌های گذشته گرفتند. خیلی‌ها گفتند که این تکنیک این دوستان است که فضا را مسموم کنند تا امتیاز بگیرند. من خواهشم این است که در یک فضای عادلانه همه تیم‌ها رقابت کنند.

مدیرعامل باشگاه استقلال درباره اینکه مدیران دو باشگاه باید وارد شوند و این حاشیه‌ها و اختلافات را پایان دهند، عنوان کرد: این موضوع برنده ندارد و بازنده فوتبال است. شروع‌کننده این بازی استقلال نبود. باشگاه ما در هیچ تحرکات و فضای پینگ‌پنگی که بین باشگاه‌ها پیش آمده شروع‌کننده نبوده و خویشتنداری کردیم، اما از یک جایی فضا به سمت توهین و افترا رفت و برای ما امکان سکوت نبود.

وی در واکنش به اینکه با حضور در استقلال مسئولیت خطیری را بر عهده گرفت، گفت: هنوز بدهی‌های ما تمام نشده است و همچنان اضافه می‌شود. متاسفانه در باشگاه استقلال از زمانی که من کارم را شروع کردم، می‌دانستم که فضای باشگاه چنین چیزی است که الان هست و با علم به گرفتاری و مشکلات باشگاه جلو آمدم. آدمی هم نیستم که الان بگویم چرا الان این‌طور است و چرا پولی در حساب نیست؟ من مشکلات باشگاه را می‌دانستم و به نیت کمک به باشگاه آمدم و احساس کردم احساس دین دارم و باید ادا کنم و با تمام توصیه‌ای که از دوستان و خانواده داشتم که باشگاه اوضاعش خوب نیست و همین‌قدر آبرویی که در فوتبال دارم می‌ریزد، باز جلو آمدم. این باشگاه ۸۰۰ میلیارد بدهی انباشته دارد. این شرایط محصول یک سوء مدیریت است، اما آن دوستانی که قبلا آمدند نیامدند که باشگاه را گرفتار کنند و من نمی‌توانم آن‌ها را متهم کنند.

وی در پاسخ به این سوال که سقف قرارداد باشگاه پایین آمد و اینکه خیلی‌ها گفتند این موضوع درست نیست، تصریح کرد: شما می‌توانید بپرسید، تمام مدارک و اسناد ما در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ است و تنها باشگاهی که این قانون را رعایت کرده است باشگاه استقلال بوده است. باشگاه استقلال قرارداد ۳۰ میلیاردی را هم ثبت کرده و تمام اعداد و ارقام واقعی است. یکی از بازیکنان ما شب گذشته مصاحبه کرد و گفت که باشگاه پولش را پرداخت نکرده و چون کاهش قرارداد نداشته، پول نگرفته است. اگر باشگاه قرارداد‌ها را کم نکرده چطور یک بازیکن گفته که،چون من حاضر نشدم قراردادم را کم کنم پول نگرفته‌ام؟ همه دوستان می‌گفتند که این موضوع دروغ است و باشگاه استقلال سقف را رعایت نکرده است. به جرأت می‌توانم قسم بخورم که باشگاه استقلال جزو اولین باشگاه‌هاست. یکسری باشگاه‌های دیگر که اصلا به سقف نمی‌رسند، باشگاهی مثل ملوان، استقلال خوزستان و … به سقف نمی‌رسند. این موضوع برای ۵، ۶ باشگاه است. ما فوتبال را گران کردیم، فوتبال افسارگسیخته افزایش پیدا کرده است. باشگاه‌های ما هنوز زیرساخت‌های اولیه حضور در لیگ برتر را ندارند، ولی در زمینه بازیکن و پرداختی بازیکنان ما سرآمد تمام کشور‌های منطقه هستیم و حتی خیلی از کشور‌های اروپایی به اندازه فوتبال ایران گران نیستند.

خطیر در پاسخ به این سوال که موافق سقف قرارداد است، عنوان کرد: من موافق این موضوع هستم، اما دوستان در اجرای آن باید قانونمند و درست عمل کنند. باشگاهی هست که یک هوادار متمولی آمده و می‌خواهد پول بازیکنان را بدهد. ما نگفتیم که چرا این شخص پول می‌دهد، اما مهم این است که آن میزان پول پرداختی در حساب باشگاه ثبت شود. همین موضوع باعث می‌شود که سقف را دور بزنند. هوادار متمول اگر ۱۰۰ میلیارد بدهد باعث می‌شود سقف باشگاه بالا برود. اصلا ۲۰ هوادار کمک کنند، اما سقف قرارداد باشگاه رعایت شود. اگر این قانون رعایت نمی‌شد فوتبال در ایران نهایت تا ۲ سال آینده از بین می‌رفت. این قانون به همراه ابزار‌های مشابه دیگر باید باشد تا این موضوع را کنترل کنیم.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *