تصویری جذاب و باورپذیر از سرداران جنگ

[ad_1]
محمد عسگری با ساخت «اتاقک گلی» و روایتی متفاوت و جذاب از عملیات مرصاد و درگیری با حزب کومله نشان داد با فیلمسازی مواجهه‌ایم که در نخستین تجربه بلند سینمایی‌اش، تکلیفش با خودش روشن است و می‌داند چه می‌خواهد.


ریسک‌پذیری و جاه‌طلبی او در فیلم‌سازی و اینکه ترسی از ساخت فیلم‌های مشکل ندارد، شاید مهم‌ترین ویژگی عسگری باشد؛ همین ویژگی‌ها هم مخاطب را به دیدن تازه‌ترین فیلم او امیدوار می‌کند. او در «آسمان غرب» یک فیلم جنگی تمام‌عیار ساخته و امکاناتی که در تولید این فیلم در اختیارش قرار گرفته را نه تنها هدر نداده که از آن‌ها در راستای خلق یک اثر جذاب، استخوان‌دار و مخاطب‌پسند بهره گرفته است.  
«آسمان غرب» روایتی از از روزهای آغازین جنگ تحمیلی در غرب کشور و پیشروی نیروی دشمن به سوی شهرهای مرزی و رشادت‌های شهید شیرودی و همرزمانش در حفاظت از مرزهاست. این فیلم داستان سه روز از میهن‌دوستی و شجاعت هوانیروز ارتش را در آزاد کردن سرپل ذهاب  و شهرهای مرزی روایت می‌کند، آن هم زمانی که از سوی بنی‌صدر دستور تخلیه پادگان سرپل ذهاب و عقب‌نشینی به نیروهای ارتش داده شده بود اما شهید شیرودی به همراه یاران خود از این دستور تمرد کرده و با این نگاه که حفظ جان مردم مهم‌ترین وظیفه ارتش است با هلی‌کوپترهای خود بر فراز آسمان، تانک‌های دشمن را منهدم کردند.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فیلم‌های جنگی فضاسازی درست و حرکت بر مدار فرم است. «آسمان غرب» از این نظر امتیازات ویژه‌ای دارد و دستش پر است؛ در واقع موفقیت آسمان غرب حاصل مجموعه‌ای از عوامل تکنیکی همچون فیلم‌برداری، موسیقی و تدوین است که ترکیب آن‌ها یک فیلم جنگی تماشایی ساخته است و تصاویر جذابی در سکانس‌های هوایی و همچنین در فصل درگیری و مقاومت مردم در شهر مقابل نیروهای دشمن به وجود آمده است.
فیلم‌برداری جذاب و خاص علیرضا برازنده و لانگ‌تیک‌هایی که نظیر آن را کمتر در سینمای ایران دیده‌ایم در کنار تدوین خوب میثم مولایی و جلوه‌های ویژه فیلم، صحنه‌های دیدنی را رقم زده که موسیقی حماسی، ملتهب و پرهیجان مسعود سخاوت‌دوست نیز به آن رنگ و بوی بیشتری بخشیده و آسمان غرب را به تجربه به یادماندنی در سینمای دفاع مقدس و ذهن مخاطب بدل ساخته است.
از دیگر ویژگی‌های مهم آسمان غرب پرداخت درست شخصیت‌ها و دوری از قدیس‌سازی است. عسگری در این فیلم با بازنمایی درست شخصیت شهید شیرودی، تصویر یک قهرمان واقعی را به نمایش گذاشته، مردی که مانند همه آدم‌های معمولی فوتبال را دنبال می‌کند، نگران خانواده‌اش است و می‌ترسد آن‌ها را از دست بدهد، عصبانی می‌شود و تمام احساسات ملموس و معمول هر انسانی را در خود دارد. در عین حال قهرمانی تمام‌عیار است و تا پای جان برای حفظ ناموس و وطن می‌ایستد و می‌جنگد. شخصیت‌های دیگر فیلم نیز همچون شهید سهیلیان و ادبیان نیز به خوبی درآمده و مجموعه‌ای از بازی‌های خوب و باورپذیر از میلاد کی‌مرام، امیرحسین آرمان، کریم امینی، آرمین رحیمیان و نادر فلاح می‌بینیم که از نقاط قوت فیلم است. آسمان غرب را می‌توان یکی از گزینه‌های جدی نامزدی سیمرغ در بسیاری از بخش‌ها همچون بهترین فیلم و کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول و نقش مکمل، فیلم‌برداری، تدوین و موسیقی دانست و از آن مهم‌تر اینکه مدت‌ها بود جای چنین فیلمی در نمایش رشادت‌های هوانیروز و تصویر دقیق و ملموس از سرداران جنگ در سینمای دفاع مقدس خالی بود و عسگری با این فیلم ادای دینی به قهرمانان از جان گذشته وطن کرد.

​​​​​​​خبرنگار: کریمی

لینک منبع خبر

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *