بازگشت یک پرنده شکاری به طبیعت سیاه کشیم

امین آقایی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان صومعه سرا گفت: در ادامه پایش و گشت‌های محیط بانان این اداره و در طرح ضربتی تخریب تله‌های زنده‌گیری پرندگان، یک بهله پرنده شکاری طرلان که در تور گیر کرده بود، پس از تیمار در منطقه حفاظت شده سیاه کشیم رهاسازی شد.

به گفته او، با فرا رسیدن زمان مهاجرت پرندگان فعالیت در زمینه زنده گیری و فروش پرندگان شکاری افزایش می‌یابد که در این خصوص محیط بانان ضمن رصد و پایش مناطق در زمینه تله‌های زنده گیری نیز بدون اغماض عمل می‌کنند. 

سرپرست اداره محیط زیست صومعه سرا افزود: به جهت استتار تله‌ها محیط بانان دقت عمل بسیار به خرج می‌دهند که در این رابطه تعداد قابل توجهی تله زنده گیری پرندگان که جهت به دام انداختن پرندگان شکاری تعبیه شده بود، در منطقه حفاظت شده سیاه کشیم این شهرستان توسط محیط بانان پاسگاه‌های سلکه و سیاه درویشان جمع آوری شد.

آقایی تصریح کرد: این پرنده شکاری طرلان نابالغ که در این منطقه در تور گیر کرده بود، پس از بررسی‌های و تیمار اولیه و اطمینان از سلامت رهاسازی شد.

او همچنین گفت: طرلان از خانواده شاهین‌ها و پرنده ارزشمندی است و این پرنده در هرم پرندگان گوشت خوار در رأس هرم قرار دارد و غذای اصلیش را پستانداران و پرندگان کوچک تشکیل می‌دهد. 

سرپرست اداره محیط زیست صومعه سرا یادآور شد: پرندگان شکاری در کنترل جمعیت پرندگان دیگر مانند کلاغ و دیگر جوندگان و … نقش بسزایی دارند.

منطقه حفاظت شده سیاه کشیم که در قسمت جنوبی تالاب انزلی واقع شده، جزء حوزه استحفاظی شهرستان صومعه سرا و دارای اکوسیستم ارزشمند با تنوع بالای گیاهی جانوری است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *