امضای تفاهمنامه کتابخانه ملی با مرکز تحقیقات علوم اسلامی نور

لینک کوتاه این مطلب : https://liyalestan.ir/hg20
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا مختارپور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، عصمت مؤمنی معاون کتابخانه ملی ایران، فاطمه صدر معاون پژوهش و منابع دیجیتال، و برخی از مدیران سازمان با بازدید از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور با حجت‌الاسلام بهرامی مدیر و معاونان این مرکز تحقیقاتی در قالب همکاری های مشترک تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

در این‌تفاهمنامه بر زمینه های همکاری متقابل چون بهره گیری از منابع فیزیکی و دیجیتال طرفین با رعایت حقوق مالکیت معنوی آثار به منظور توسعه پایگاه های اطلاعاتی و تولید نرم افزارهای کاربردی علوم اسلامی و انسانی، بهره گیری از ظرفیت های انسانی و زیرساخت های فنی هر دو مجموعه در طراحی محصولات و خدمات اطلاعاتی و امکانات دیجیتال سازی، تولید محتوای دیجیتالی و سایر موارد همکاری تاکید شد.

بازدید از واحدهای فناوری و تولید نرم افزار، واحدهای توسعه پایگاه های اطلاعاتی و واحدهای تحقیق و پژوهش علوم اسلامی مبتنی بر فناوری‌های نوین، آشنایی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور در زمینه های تولید محتوای علمی حوزه علوم اسلامی، متن کاوی، هوش مصنوعی و توسعه پایگاه ها و نرم افزارهای کاربردی مورد نیاز پژوهشگران علوم اسلامی و انسانی از دیگر برنامه‌های این بازدید بود.

همچنین در این سفر یک روزه رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و هیأت همراه از کتابخانه آیت الله بروجردی بازدید کردند و با اسماعیل راه نورد ثانی مدیر کتابخانه آیت الله بروجردی گفت‌وگو کردند. برنامه اصلی این دیدار، آشنایی با نرم افزار کتابخانه‌ای جدید کتابخانه آیت الله بروجردی بود. سیدمهدی طاهری، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کیانی، مدیرعامل شرکت کشف و بازنمون دانش به معرفی نرم افزار کتابخانه‌ای لیبرا که در کتابخانه آیت الله بروجردی پیاده سازی شده است پرداختند.

این‌نرم افزار از استانداردهای بین المللی برای مدیریت انواع موجودیت های داده‌ای به ویژه RDA و قالب BIBFRAM و استاندارد Schema.orgبرای بازیابی در محیط وب معنایی با قابلیت بومی سازی بخش‌های سازماندهی اطلاعات و دانش و بازیابی و نمایش اطلاعات برخوردار است و از پروتکل های میان‌کنش‌پذیری Z39.50 و OAIPMH پشتیبانی می کند.

در این بازدید مختارپور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بر بررسی مقدمات و ضرورت‌های تغییر رویکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پیاده سازی و استفاده از استانداردهای جدید کتابخانه‌ای تاکید کرد.

در ادامه اعضای مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم (مکتا) نیز نشستی با رییس سازمان و هیأت همراه داشتند و در خصوص ظرفیت‌های سازمان در تعامل و همکاری با این مجمع، بحث و گفت‌وگو کردند. در این نشست محمدمهدی شجاعی، دبیر مکتا به معرفی و تشریح فعالیت های این مجمع پرداخت. در این بازدیدها آقای علیرضا انتهایی مدیرکل پردازش منابع و فناوری‌های دیجیتال، سیامک محبوب مدیرکل پردازش و سازماندهی و محبوبه قربانی مدیرکل پژوهش کتابداری و آموزش حضور داشتند.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *