آشتیانی: فوتبال مالکانه و تهاجمی برابر بلغارستان دیدیم/ باید خون تازه‌ای در رگ‌های تیم ملی جاری شود

اردلان آشتیانی، کارشناس فوتبال درباره برد تیم ملی فوتبال کشورمان برابر تیم ملی بلغارستان در بازی دوستانه اظهار کرد: به نظرم تیم ملی فوتبال از لحاظ تاکتیکی از تیم بلغارستان بهتر بود و ملی‌پوشان  از فوتبال مالکانه و تهاجمی به خصوص در نیمه اول رونمایی کردند و توانستند نتیجه لازم را کسب کنند. از همه مهمتر هارمونی، کار‌های ترکیبی و پاس‌های عمقی بین بازیکنان خط جلو ما شکل گرفته بود. فکر می‌کنم یکی از بهترین بازی‌های تیم ملی در این چند سال اخیر را دیدیم.

بلغارستان با  روز‌های خوبش در جام جهانی ۹۴ خیلی فاصله دارد 

آشتیانی درباره اینکه تیم ملی بلغارستان را چطور دید و این تیم توانست تیم ملی فوتبال کشورمان را تحت فشار قرار بدهد، گفت: تیم بلغارستان در دقایق آخر بازی چند موقعیت داشت، اما تیم جانداری نبود و اکثر بازیکنانش جوان بودند و فقط یک بازیکن ۳۰ ساله داشت. به نظرم بلغارستان با روز‌های خوبش در جام جهانی ۹۴ خیلی فاصله دارد و کشور‌هایی که زیرساخت ندارند در نهایت نمی‌توانند به سطح اول فوتبال برسند و بلغارستان در قاره اروپا از این دست تیم‌هاست. هر چه باشد از تیم‌های نیکاراگوئه و سایر تیم‌هایی که با آن‌ها بازی دوستانه انجام دادیم بهتر بود. حداقل چند بازیکن این تیم در تیم‌های خوب اروپایی بازی می‌کنند.

 با حضور قلعه نویی هم  تیم ملی فوتبال  جوانتر نشد 

او افزود: ما باید واقع گرا باشیم؛ با وجود اینکه تیم ملی فوتبال ما خوب بازی کرد، اما میانگین سنی بالایی داریم و اکثر ملی پوشان ۳۰ سال را رد کرده‌اند و فقط محبی ۲۴ ساله و عزت اللهی ۲۶ ساله هستند و مابقی بازیکنان بالای ۳۰ سال هستند. تیم ملی ما باید خون تازه‌ای در رگهایش جاری شود. همه امید داشتیم که با حضور قلعه نویی تیم ملی جوانتر شود و آینده درخشانی داشته باشد. توقع داریم که در جام جهانی بعدی از گروهمان صعود کنیم. اما این اتفاق رخ نداده است. شاید به خاطر  بازی‌های تیم ملی امید بوده است که نتوانستند از بازیکنان جوان استفاده کنند.

آشتیانی درباره اینکه  مصدومیت بیرانوند در این بازی که باعث نگرانی هواداران پرسپولیس شد، گفت: به هر حال باید پزشکان بگویند که میزان مصدومیتش چقدر است. امیدوارم آن قدر آسیب دیدگی اش شدید نباشد و به بازی‌های پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا برسد.

نسل بعدی فوتبال بدتر از این هم می‌شود 

کارشناس فوتبال درباره اینکه تیم ملی فوتبال موقعیت‌های زیادی در بازی با بلغارستان داشت، اما فقط یک گل زد، گفت: تیم ملی امید ما هم مشکل گلزنی دارد. به نظرم با بازیکنان باید از پایه‌ها کار کنند و مربیان به بازیکنان یاد بدهند که در کدام فضا  قرار بگیرند و ضربه آخر را بزنند. اکثر تیم‌های پایه را که نگاه می‌کنیم به صورت خصوصی اداره می‌شوند و آن‌ها مجبورند از بازیکنان پول بگیرند و اولویت بازیکنی هست که بتواند خرج و مخارج تیمشان را بدهد و بازیکن مستعدی را پرورش نمی‌دهند. اکثر بازیکنانی که پول می‌دهند استعداد لازم را در فوتبال ندارند و هر چقدر با آن‌ها کار کنیم به نتیجه نمی‌رسیم. به نظرم نسل بعدی فوتبال ما از این که هست بدتر می‌شود. مگر اینکه نگاه دیگری به فوتبال ما شود و استعداد پیدا کنیم و زیر نظر مربیان باتجربه کار کنند و به لیگ‌های خارجی بفرستیم تا بتوانند تیم ملی ما را در آینده ساپورت کنند.

میانگین سنی بالای خط دفاع یکی از مشکلات تیم ملی فوتبال است 

او درباره اینکه بازیکن تاثیرگذاری در بازی ایران و بلغارستان بود، گفت: من فکر می‌کنم سامان قدوس بازیکن تاثیرگذاری در این بازی بود و محمد محبی هم نشان داده از زمانی که به تیم ملی اضافه شده خیلی خوب گل می‌زند. در نهایت تیم ملی ما همین بود و شجاع خلیل زاده خیلی خوب بازی کرد، اما او ۳۴، ۳۵ سالش است و دیگر نمی‌شود انتظار داشت که ۳ سال دیگر هم فیکس تیم ملی باشد و شرایط سنی اش بالا می‌رود. یکی از مشکلاتی که تیم ملی فوتبال ما به آن برخورد می‌کند خط دفاعی است چرا که  اکثر مدافعان ۳۲ سال را رد کرده‌اند.

تیم ملی در بازی با آنگولا محک جدی می خورد 

آشتیانی درباره اینکه بازی دوستانه بعدی تیم ملی فوتبال برابر تیم ملی آنگولاست، گفت: من فقط یک بازی از تیم ملی آنگولا دیدم که آن هم در جام جهانی ۲۰۰۶ برابر تیم ملی فوتبال کشورمان بود و بازی یک بر یک شد. اطلاع ندارم که شرایطش به چه صورت است، اما تیم‌های آفریقایی از لحاظ فیزیکی شرایط خوبی دارند و تیم ملی می‌تواند محک جدی در این بازی بخورد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *